България е една от държавите-членки на ЕС, в които продължават да се наблюдават икономически дисбаланси. Данните са на Европейската комисия, който е направила задълбочен преглед на икономиките на 17 страни от европейското обединение, съобщава пресцентърът на ЕК.
Още: Министър Малинов ще посети ПАВЕЦ „Чаира“
Още: БХРА: Държавата за пореден път абдикира от туризма и от гражданите
Ако това може да бъде някакво успокоение, ние не сме единствената държава, за която отчетените данни не са оптимистични. Бизнес дисбалансите са характерни за общо 14 членки, сред които е дори европейският първенец Германия. Останалите са Белгия, Ирландия, Испания, Франция, Хърватия, Италия, Унгария, Нидерландия, Словения, Финландия, Швеция и Обединеното кралство. В Хърватия, Италия и Словения въпросните дисбаланси се определят като прекомерни.
Прегледът всъщност обхваща 16-те държави-членки, в които съгласно доклада за механизма за предупреждение от миналия ноември са налице признаци за макроикономически дисбаланси, както и Ирландия, която междувременно успешно приключи програмата си за икономически реформи и сега отново е част от регулярните процедури за икономически надзор.
В документа Комисията прави оценка на постигнатия напредък при коригирането на бюджетните дефицити в съответните държави-членки, като представя и актуализирано становище по проектите на бюджетни планове от миналата година. Това е важен етап в рамките на европейския семестър за координация на икономическата политика — годишният цикъл на икономическо управление, чрез който Комисията работи съвместно с държавите членки за създаването на условия за устойчив растеж и трудова заетост въз основа на стабилни публични финанси в съответствие със стратегията за растеж „Европа 2020“.
Още: Виктор Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на "Лукойл" в Бургас
Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина
По-рано днес националната статистика публикува данни за брутния вътрешен продукт. Оказва се, че в края на миналата година той е нараснал със скромните 1,2%. През четвъртото тримесечие на миналата година БВП възлиза на 21 463 млн. лв. по текущи цени. Преизчислен в евро, БВП е съответно 10 974 млн., като на човек от населението се падат 1 511 евро. На едно заето лице се падат 6 593.2 лв. от текущия обем на брутния вътрешен продукт, като всеки зает създава средно 15.7 лв. БВП за един отработен час.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Франция включи нов ядрен реактор за пръв път от 25 години
Още: Окончателно: ЕК не видя проблеми и нарушения в договора ни с "Боташ"