Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

България все още е обхваната от икономически дисбаланси според Еврокомисията

05 март 2014, 15:12 часа • 19823 прочитания

България е една от държавите-членки на ЕС, в които продължават да се наблюдават икономически дисбаланси. Данните са на Европейската комисия, който е направила задълбочен преглед на икономиките на 17 страни от европейското обединение, съобщава пресцентърът на ЕК.

Ако това може да бъде някакво успокоение, ние не сме единствената държава, за която отчетените данни не са оптимистични. Бизнес дисбалансите са характерни за общо 14 членки, сред които е дори европейският първенец Германия. Останалите са Белгия, Ирландия, Испания, Франция, Хърватия, Италия, Унгария, Нидерландия, Словения, Финландия, Швеция и Обединеното кралство. В Хърватия, Италия и Словения въпросните дисбаланси се определят като прекомерни.

Прегледът всъщност обхваща 16-те държави-членки, в които съгласно доклада за механизма за предупреждение от миналия ноември са налице признаци за макроикономически дисбаланси, както и Ирландия, която междувременно успешно приключи програмата си за икономически реформи и сега отново е част от регулярните процедури за икономически надзор.

В документа Комисията прави оценка на постигнатия напредък при коригирането на бюджетните дефицити в съответните държави-членки, като представя и актуализирано становище по проектите на бюджетни планове от миналата година. Това е важен етап в рамките на европейския семестър за координация на икономическата политика — годишният цикъл на икономическо управление, чрез който Комисията работи съвместно с държавите членки за създаването на условия за устойчив растеж и трудова заетост въз основа на стабилни публични финанси в съответствие със стратегията за растеж „Европа 2020“.

По-рано днес националната статистика публикува данни за брутния вътрешен продукт. Оказва се, че в края на миналата година той е нараснал със скромните 1,2%. През четвъртото тримесечие на миналата година БВП възлиза на 21 463 млн. лв. по текущи цени. Преизчислен в евро, БВП е съответно 10 974 млн., като на човек от населението се падат 1 511 евро. На едно заето лице се падат 6 593.2 лв. от текущия обем на брутния вътрешен продукт, като всеки зает създава средно 15.7 лв. БВП за един отработен час.

Деница Райкова
Деница Райкова Отговорен редактор
Новините днес