България е на второ място в Евросъюза по ръст на почасовото заплащане, показват данните на Евростат.
Още: Глобалният износ на петрол отбеляза спад за пръв път от пандемията насам
Още: Казахстанци с интерес към "Лукойл Нефтохим“, предлагат един милиард долара
Разходите за почасово заплащане на труда в еврозоната през четвъртото тримесечие на 2017 г. са нараснали с 1,5% на годишна база след ръст от 1,6% през третото тримесечие.
Годишният темп на ръста на работната заплата се е ускорил до 1,7% от 1,6% в предишното тримесечие. В същото време другите разходи са нараснали с 1% след повишение с 1,5% тримесечие по-рано. Както отбелязва Евростат, двата основни компонента на разходите за работна сила са работната заплата и разходите, които не са свързани със заплатата.
В 28 страни-членки на Европейския съюз разходите за почасово заплащане на труда са нараснали с 2,3% след ръст от 2,2% през юли-септември. Ръстът на работните заплати се е ускорил до 2,4% от 2,1% в предходното тримесечие. Повишаването на другите разходи се е забавило до 2% от 2,2% тримесечие по-рано, предаде БГНЕС.
Още: Енергийният министър обеща на бизнеса компенсации за цената на тока и през 2025 г.
Още: Безработицата в България намалява, в ЕС остава стабилна
През четвъртото тримесечие на 2017 г. най-голям ръст на почасовото заплащане на работната сила на годишна база е регистрирано в Румъния /14,3%/, България /12,2%/ и Унгария /8,6%/. Съкращаване на този показател е регистрирано във Финландия /-0,7%/ и Италия /-0,2%/.