Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

България напредва с идеята санаториумите ни да привличат повече чужденци

09 март 2017, 12:15 часа • 1079 прочитания

България се представи като част от проекта на ЕС "Култура и СПА. Римските СПА курорти в Европа" по време на международното изложение ITB в Берлин.

Още: Лоши новини за икономиката на Германия: Доклад на Бундесбанк

Още: ЕК ще обяви скоро мерки за намаляване цените на енергията

Изграждането в Европа на мрежа от дестинации, които стъпват на опита на древните римляни в използването на лечебните минерални извори, е основна цел на проекта "Култура и СПА. Римските СПА курорти в Европа", заяви Тобиас Биленщайн, ръководител на проекта. Мястото на България е в този проект заради богатството си от минерални извори и културно-исторически забележителности, каза министърът на туризма Стела Балтова.

Концепцията е разработена от 3 организации - Европейската СПА асоциация, германския туроператор FIT Reisen и компанията Europespa. Започват работа през 2014 г. с национални партньори от Испания, Гърция, Франция, Германия, Италия, Унгария, Румъния, България. Официален партньор от нашата страна е Българският съюз по балнеология и СПА туризъм. Европейският съюз участва във финансирането. Основната идея стъпва на факта, че в много европейски страни съществуват дългогодишни традиции в областта на СПА и балнеологичния туризъм, тези страни имат нещо общо помежду си и това е римската история. Идеята е да се използва тази обща част от историята и в маркетинга, защото тя е определяща за спецификата на някои дестинации. Всъщност съчетаваме СПА туризъм и култура. "Римските СПА дестинации" е също и бранд, поставен на пазара. Всяка дестинация е бранд, което я прави уникална, обясни Тобиас Биленщайн.

Над 260 обекта в България развиват СПА туризъм, подчерта Сийка Кацарова, зам.-председател на Българския съюз по балнеология и СПА туризъм. Една от идеите на проекта е изграждане на мрежа от дестинации. Добре е за град като Кюстендил например да си сътрудничи със свои колеги от Португалия, Франция и Германия и всеки да научи нещо един от друг. В рамките на този проект градовете не се съревновават, а са част от общото наследство. Ако едната година туристът е бил в България и му хареса, на следваща да отиде в Германия, това е идеята, добави тя.

Още: Фон дер Лайен: Няма по-свързани икономики от тези на ЕС и САЩ

Още: Красен Станчев: Тревогите на Европа от митата на Тръмп са силно преувеличени

Проектът има две големи таргет групи. Едната са европейските туристи. Естествено, германците са сред най-активните туристи, това е голям пазар. Има интерес от Испания, Австрия, Швейцария, скандинавските страни. Втората група са туристи от Япония, Китай, САЩ.

Предистория

На 9 февруари, 2015 година, Петър Москов каза нещо много интересно в Добрич – че целият комплекс от болници за рехабилитация и санаториумите в България ще бъдат подложени на комплексна оценка, за да е ясно какъв е ресурсът. Защото този комплекс може да е "дестинация за хора, ползващи социални и здравни пакети в богатите европейски държави", заяви Москов. И подчерта: "В Северна Европа, социалните и здравни фондове плащат около 3 хил. евро на месец за възрастен човек, за да ползва пакет за санаториум. След като тези пари могат да дойдат в България, би било неразумно да не го правим", визирайки местата с "природни дадености", където може да има инвестиции, включително публично-частни партньорства, концесиониране и привличане на роден и чужд капитал.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес