България има залежи от въглища за 34 години

16 май 2014, 16:21 часа • 43491 прочитания

Залежите от въглища на България ще стигнат за още 34 години, сочи проучване на Global Sustainability Institute, цитирано от ВВС. Документът показва наличните изкопаеми горива на всяка европейска страна, обърнати в години, предаде Стандарт нюз.

Още: Братовчедът на американския вицепрезидент Джей Ди Ванс е воювал за Украйна от 2022 г.

Още: Лицемерно: Мъск обърна палачинката за Starlink за Украйна, сенатор Греъм - за оръжието

Великобритания ще изчерпи залежите си от петрол до 5,2 години, има въглища за 4,5 години и газ за 3 години. Франция има на територията си изкопаеми горива за по-малко от година. Германия има въглища за 250 години, но петрол за по-малко от година. Русия пък разполага с петрол за над 50 години, газ за над 100 години и въглища за повече от 500 години.

Експертът от организацията проф. Виктор Андерсън посочва, че държавите с висока задлъжнялост са най-уязвими от нарастващите цени на енергийните източници. Страните от ЕС ще станат зависими от богатите на изкопаеми горива Норвегия и Русия, както и от петролните залежи в Катар, предупреждава той и призовава към решителни действия, за да се избегне тази зависимост. Най-очевидната алтернатива е добиване на енергия от вятърни, слънчеви, приливни и други възобновяеми енергийни източници.

ВВС цитира представител на правителството, според когото абсолютна енергийна независимост не е необходима. По думите му Обединеното кралство има стабилен поток от вносна енергия и няма защо да го прекъсва, въпреки че е добра идея да увеличи запасите си.

Още: Тръмп за спряното оръжие: "Украйна, така или иначе, може да не оцелее". Минералите не са му достатъчни (ВИДЕО)

Още: Огромни пожари в Лонг Айлънд, губернаторът на Ню Йорк обяви извънредно положение (ВИДЕО)

Властите обявиха наскоро, че спират субсидиите за соларни паркове, а Консерваторите във Великобритания обещаха, че ако спечелят изборите, няма да отпускат пари за нови ветрени паркове. Те се надяват да покрият енергийните си нужди от шистов газ, добит чрез фракинг, както и да стимулират проучвания за петрол в Северно море.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес