Руснаците масово разпродават имотите си по българското Черноморие, а големият печеливш от това са българските купувачи, твърдят брокерски компании, цитирани от БНР.
Притиснат от високата инфлация и девалвираща валута, жизнения стандарт на руснаците се влошава. Държавните чиновници, които са били сред главните купувачи на ваканционни имоти у нас, вече нямат подобна възможност поради законови и финансови пречки.
В самата Русия действат закони ограничават изтичането на капитали от страната, налагат нови данъци и усложняват притежанието на активи в чужбина. Това принуждава руснаците да продават имотите си, а през миналото лято цените им падат с 50-60%.
От тази тенденция се възползват българите. „Всички макроикономически фактори в България, цялата стабилизация, ръстът на брутния вътрешен продукт, растежът на заплатите, стабилността, това дава сигурност на хората да инвестират в собствената си държава“, обяснява пред БНР експертът по недвижими имоти Антония Вирт.
По думите й в момента основните купувачи на поевтинелите имоти са българи в предпенсионна възраст, които разполагат със суми между 15 000 и 25 000 евро. Тези пари са недостатъчни, за да си позволят имоти в София, затова купуват такива в Поморие, Созопол и дори Банско, където цените са паднали до 300 евро на кв. м.
При настоящите нива на заплатите, хората спокойно могат да си позволят да изтеглят кредит и да си купят едно студио, струващо от 10 000 до 20 000 евро, смята Вирт.
Освен по-евтини, подобни имоти са и по-лесни за поддръжка, ако собствениците им решат да се преместят да живеят в тях. Ако пък решат да ги дават под наем, те ще им донесат много добра доходност. „При правилна инвестиция на подходящо място доходността от такива имоти достига между 8 и 10%“, посочва имотният експерт.