Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Връзка към Пеевски за милиони и при санирането

15 март 2017, 07:50 часа • 24218 прочитания

Три фирми могат да се броят за отличници по отношение на усвоени пари от програмата за "безплатно" саниране на ГЕРБ. Това сочат данни на Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) за извършените и платени досега дейности.

Санирани са общо около 300 блока от одобрените 2022 сгради, а три фирми са получили 17 млн. лв. от общо платените 282 млн. лв., съобщи Mediapool.

Лидер по получени средства - над 6.3 млн. лева, е неизвестното дружество "Строителство и саниране Инженеринг Консулт" ЕООД с над 6.3 млн. лв. То е собственост на 25-годишната Елизабет Мариус Урумова, която работи в съдружие с компания, свързвана с ДПС. Следващата фирма в топ 3 е "ПСГ" АД, свързвана с бизнесмена политик Делян Пеевски, а на трета позиция е хасковската "Еко Традекс Груп", уточнява в. "Сега".

"Строителство и саниране Инженеринг Консулт" ЕООД има на сметката си 7 блока и платени над 6.3 млн. лв. Компанията е работила в Благоевград, Гълъбово и Пазарджик, а има и спечелени поръчки в Белоградчик, Карлово, Казанлък и Асеновград за над 4.2 млн. лв. Участва и в обединения за саниране в Гълъбово и Велинград. Фирмата е основана през 2005 г. като дъщерно дружество на "ГБС Инженеринг" с капитал от 5000 лв. През 2009 г. ГБС продава компанията за 1 лв. на Янко Димитров Янков, който до този момент е бил неин управител. После през 2012 г. собственик става Петкана Петрова Николова, а от октомври 2016 г. собственик е 25-годишната Елизабет Мариус Урумова, показва справка в Търговския регистър.

"ПСГ" АД също има въведени в експлоатация 7 обновени блока, за които е получила над 5.7 млн. лева. Компанията е изпълнила или изпълнява обекти в Благоевград, Кюстендил, Варна, Стара Загора, Габрово, Ямбол, Казанлък. Фирмата е създадена през 2003 г. като "Проект груп" с управител 25-годишната по това време Маргарита Донкова, която тогава е секретарка на Делян Пеевски. Чрез "ПСГ" Пеевски участва в придобиването на зала "Универсиада", а впоследствие компанията продаде дела си на фирма, свързана с КТБ. От регистъра за обществените поръчки и този на строителната камара става ясно, че "ПСГ" се е специализирала основно в обновяването на публични и частни сгради. Участва и в консорциума, който прави водния цикъл на община Септември. Според Търговския регистър в момента дружеството официално е собственост на Александър Николов Николов (90%), а останалите 10% са на "Евро Стил Билдинг" ЕАД, което също е негова собственост.

"Еко Традекс Груп" АД е обновила до момента 6 блока и е получила над 4.8 млн. лв. Хасковската фирма е собственост на Тенчо Христов Лилянов, Даниел Руменов Гаргов и Тодорка Иванова Минева. Спечелила е търгове в Харманли, Димитровград, Свиленград, Симеоновград и Любимец. Собствениците на компанията имат разнороден бизнес - от хлебопроизводство през казина до сметосъбирането в Смолян.

Сметката за санираните сгради показва средно по 200 лв./кв. м, което е двойно повече в сравнение с обновяването по програма "Регионално развитие" 2007-2013 г. Най-високата средна цена за саниране е във Велинград - 288 лв./кв. м, а най-ниската - в Кюстендил, 116 лв./кв. м, става ясно от изисканата от Mediapool справка. Средно за един апартамент в първата година на програмата са били платени над 17 000 лв. След като министерството намали допустимите пределни цени, сумата "падна" до около 15 700 лв. на апартамент.

Над половината от санираните досега блокове са в 16 града, като Благоевград е рекордьор с 49 сгради. Изненадващо в София все още няма обновен нито един блок, докато в малки общини като Тервел, Правец, Елхово, Айтос и Гълъбово има по 6 реновирани кооперации. 20 от санираните близо 300 блока са подали писмени сигнали за проблеми и дефекти.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес