Бургаският административен съд на практика блокира устрема на Lafka в града, който изглеждаше подсигурен, след като ГЕРБ и ДПС гласуваха в Общинския съвет на града промени в Наредбата за преместваемите обекти за търговски и други обслужващи дейности и елементи на градското обзавеждане (НПОТДОДЕГО).
Още: Фон дер Лайен: Няма по-свързани икономики от тези на ЕС и САЩ
Още: Красен Станчев: Тревогите на Европа от митата на Тръмп са силно преувеличени
Поправката, която беше приета във вторник (22 април), предвиждаше две неща. Първо, в павилионите да могат да се продават не само вестници, както беше досега, но и цигари плюс пакетирани изделия. Второ – фирма, която продава и вестници, и цигари, да може да има повече от един павилион. Изключението обаче е само за такъв вид фирми – ако например в павилион се продават само вестници, то собственикът му не може да си купи друг.
Вносител на поправката е кметът на Бургас Димитър Николов, който преди три години успя да спечели изборите в морския град с рекорд – 71% от гласувалите жители на града го подкрепиха.
Заради промените в НПОТДОДЕГО Асоциацията за защита на дребния и среден бизнес в Бургас (АЗДСБ) внесе жалба в Бургаския административен съд. Жалбата беше уважена от съда, който отмени два члена от наредбата и обяви за нищожни още два. Отменените членове, които всъщност касаят и според дребните търговци в Бургас предопределят бъдещ монопол на Lafka, са следните:
Още: Как извънредното положение в енергетиката на САЩ се отрази върху цената на петрола?
Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили
- чл. 2, ал. 3, т. 2: „Преместваемите обекти могат да бъдат предназначени за продажба на стоки и услуги; т. 2 Печатни произведения, тютюневи изделия и дребно пакетирани стоки;
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Икономическите нагласи в Германия се влошиха неочаквано рязко
Още: Държавата да купи рафинерията в Бургас: Писмо на икономисти и енергетици
- чл. 4, ал. 2; „Едно лице има право да получи разрешение за поставяне за не повече от един преместваем обект върху имотите общинска собственост, с изключение на обектите за търговия с обектите по чл. 2, ал. 3, т. 2, елементите на градското обзавеждане, обектите разположени в територии отдадени на концесия от общината”.
Освен всичко друго БАС принуждава Община Бургас да заплати 10 лева на АЗДСБ, което на практика се счита за морално обезщетение, коментират юристи.
Решението може да бъде обжалвано в двуседмичен срок пред Върховния административен съд (ВАС).
Още: Има ли риск за доставките: Търсенето на природен газ в света се увеличава
Още: България е втора по ръст на продажбите на нови автомобили в ЕС през 2024 г.