Допълнително държавно финансиране за наука и образование трябва да бъде обвързано с постигането на конкретни икономически резултати. Такова е мнението на председателя на Българската търговско-промишлена палата (БТПП) Цветан Симеонов изразено пред БНР.
Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина
Още: Франция включи нов ядрен реактор за пръв път от 25 години
Пред общественото радио Симеонов коментира темата за задълбочаването на връзката между бизнеса и образованието. „За такива успешни стъпки можем да посочим предвиждането на образование по предприемачество 1. клас, даването на възможност на хора от практиката да преподават и възможността да се сключват договори от фирмите директно със студентите“.
Така българската икономика ще може да разчита на квалифицирани и добре подготвени млади специалисти. Според бизнеса допълнителното финансиране в системата на образованието и науката трябва да бъде обвързано с поставянето на обективни цели и постигането на конкретни резултати.
„Такава една стъпка би трябвало да бъде финансирането на висшите учебни заведения да бъде в три фази поне. Едната фаза, която сега отсъства, е последните средства по финансирането на даден студент да бъдат предоставени на висшето учебно заведение тогава, когато година или две след това даденият студент след дипломирането намира работа, и по-добро финансиране да има за онези студенти, които намират работа по специалността, което ще бъде най-добрия критерий, че усилията на преподаватели, на студенти, на работодатели, които ги приемат, на практика, не са били напразно“, каза Цветан Симеонов.
Още: Окончателно: ЕК не видя проблеми и нарушения в договора ни с "Боташ"
Още: МВФ одобри отпускането на 1,1 млрд. долара на Украйна
Още: Красимир Дачев - масово бизнесът е на загуба, но не спира държавата от по-строги мерки
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Швейцария ще има свободен достъп до пазара на ЕС
Още: Орбан заговори за тримесечна дерогация за руски газ за Европа (ВИДЕО)