Защо стоките в България не поевтиняват след безпрецедентното поевтиняване на петрола и бензина през миналата година – това е основната тема на втория материал на Българската стопанска камара (БСК) от рубриката на Камарата "Стига вече".
Според приложените данни на БСК потребителските цени в България намаляват на годишна база само с 1,1% през 2015 година. Основният извод, който прави БСК с изкарването на статистически данни, е, че увеличението на цените на винетките с 40%, както и поскъпването на тока за бизнеса с 12,8% (от 141,42 лв./МВТч (до 31 юли 2015 г.) до 162,12 лв./МВТч (през втората половина на 2015 г.) ) според БСК. Отделно цената на труда е скочила със 7,6% - в частния сектор, докато в обществения увеличението е 5,4%. Всичко това компенсира поевтиняването на бензин A95 с 12,2% и цената на дизела с 9% според БСК.
Не става ясно защо Камарата посочва цената на винетките като фактор, след като те поскъпнаха от тази година, не от миналата. БСК обаче посочва и, че горивата у нас са сред най-скъпите в Европа преди облагане с акциз, данъци и такси. Бензинът в Европа е по-скъп само в Испания, Дания и Малта като абсолютна стойност, а дизелът – в Ирландия, Португалия, Чехия, Дания и Малта. България е и с най-малък марж (0,18%) между най-ниска и най-висока цена на горивата (бензин, дизел и пропан-бутан) сред над 100 държави, което означава, че у нас не пазарът движи цената на горивата, а други фактори. От европейските страни с най-голям марж е Гърция (3,46%), а с марж около и над 2,5% са Франция, Белгия, Португалия, Естония, Финландия и Швейцария. С всички тези данни БСК ясно посочва, че поевтиняването на горивата у нас може да е далеч по-голямо.