Българската стопанска камара (БСК) се въздържа от подкрепа на въвеждането на финансов стимул за лицата, които подадат информация, съдържаща конкретни факти и обстоятелства, които не са били известни на органите по приходите. Това се посочва в становище на работодателската организация по повод проектите за промени в данъчните закони, предложени от финансовото министерство.
Още: Апокалипсис: Експерти обясниха защо старите сгради в София ще рухнат при голямо земетресение
Още: Тояга и морков идват за данъците: Не плащаш без касова бележка, награда, ако издадеш криещ данъци
В предложението за промени в Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК) ведомството, оглавявано от Асен Василев се предвижда, че ако издадеш някой заради укриване на данъци, вземаш награда от 10% от укритото, което отива в държавната хазна.
Промените на Асен Василев за данъците: Трудови договори, ваучери, ДДС, корпорации, данъчни облаги
Аргументите на БСК са свързани с това, че подобни разпоредби има в редица други нормативни актове и понастоящем приходната администрация разполага с богат инструментариум, който е в състояние да обезпечи ефективен контрол върху събираемостта на данъчните приходи, без да необходима уредба на допълнителни финансови стимули.
Още: Премиерът с важна новина за санирането. Кой ще го плаща?
Още: България е в ситуация на икономическа слабост: Анализ
Въвеждане на корпоративен данък
БСК също така настоява за въвеждането на световен минимален корпоративен данък, предвиден в Директива (ЕС) 2022/2523, с който да се облагат съставните образувания на една многонационална група предприятия, които се намират в Република България, или на голяма национална група предприятия.
Още: Предлагат нов глобален данък за милиардерите
Още: Няма хора: Милиони не достигат в обработващата промишленост на Русия
Още: САЩ махат първи важни санкции срещу Русия? Рубио реагира бурно
Това е предвидено в данъчните промени, внесени от финансовото министерство. За корпорация се счита многонационална група предприятия или голяма национална група предприятия с годишни приходи в консолидираните финансови отчети от над 750 млн. евро – за поне 2 от последните 4 данъчни години преди текущата година, в която се облага с данък. Корпоративният данък в такива случаи не може да е под 15%.
Още: Енергетика на фокус: Главболгарстрой в разговор отвъд Океана
Още: Неочаквани данни за продажбите на автомобили в България