За необходимостта от прилагането и спазването на строга фискална и финансова дисциплина, паралелно с осигуряването на адекватно и справедливо кофинансиране по европейските фондове призова премиерът Бойко Борисов, който участва в Срещата на високо равнище на групата "Приятели на Кохезията", която се проведе в словашката столица Братислава.
"Дебатите по следващата Многогодишна финансова рамка (2014-2020) ще бъдат изключително тежки", отбеляза премиерът.
Той изрази увереност, че предложението на ЕК ще бъде одобрено на предстоящия Европейски съвет и гласувано от Европейския парламент. "Ако това не се случи и се наложат следващи дебати по темата, ще бъде много лош сигнал към всички европейски данъкоплатци, към световните пазар и борси", допълни Борисов.
"За да не се стига до подобен сценарии, и за да се балансират предложенията, трябва да бъдат убедени "страните-донори", че инвестираните от тях средства наистина ще отидат по предназначението им. Защото не е честно едни държави само да искат и да получават средства, да харчат, повече, отколкото произвеждат", допълни Борисов. Затова по време на форума той е споделил мнението си, че Маахстритските критерии би следвало да станат задължителни.
"България е отличник по тези показатели, благодарение на българския народ, който изстрада своите ограничения, но занапред нашият икономически растеж ще бъде на базата на сигурна основа", отбеляза още премиерът и допълни, че останалите участници са споделили мнението, че трябва да има стимул за тези, които са привели бюджетите си в съответния норматив.
Пред делегатите на форума Бойко Борисов заяви, че България настоява за увеличаване на средствата за Кохезионната политика, но същевременно и за спазване на строга финансова дисциплина. "Трябва да бъдат прекратени и скандалите в отделните държави- политически, финансови, дългови, и така да обърнем повече внимание на развитието на нашия регион", допълни Борисов.
Председателят на ЕК Жозе Мануел Барозу е потвърдил пред Бойко Борисов постигнатите и отчетени резултати за България при усвояването на средствата от еврофондовете, които към момента са 25% усвоени и 81% подписани договори.
"Това е защото нашето правителство успя да създаде по-добър административен капацитет и в момента нямаме нито една спряна европейска програма, докато при предишния кабинет размерът на усвоените средства беше под 1%", допълни Борисов.
Редактор: Ивайло Кючуков