Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

БНТ: Държавата манипулира с инициативата си за по-евтини храни

11 март 2024, 10:56 часа • 7203 прочитания

В средата на ноември икономическото министерство стартира кампанията "Достъпно за вас". Целта ѝ е да намали трайно цените на 50 храни от първа необходимост. Месец по-късно от министерството разпространиха информация, според която цените на храните са намалели благодарение на кампанията. От БНТ направиха проверка и констатираха манипулация.

Според Министерството на икономиката заради кампанията "Достъпно за вас" цените на някои стоки са намалели с до 40%. Твърдението е разпространено като прессъобщение до медиите и публикувано на електронната страница на ведомството. Тази информация обаче е "манипулативна", твърдят от националната телевизия. Още: Икономическото министерство: "Достъпно за вас“ намалява цените до 40%

Примери за подмяна и манипулация

Министерството на икономиката разчита на пазарните механизми и на свободната конкуренция с фокус върху 50 продукта от малката потребителска кошница, съобщават от БНТ. Действително показаните продукти са 45 и не са едни и същи от началото, а се променят. Премахната е цената на сушеницата, която е в пъти по-скъпа от добавения шпеков салам. Сменени са и зеленчуците. Вместо цена на чушките има цена на зелето, което може да се оправдае от сезонния характер на продуктите, но при всички случаи изкривява цялостната сметка в кампанията.

Прясното свинско е посочено с цена 6,79 лв. за килограм. В една от големите вериги се предлага свинска плешка от кампанията, но на близо двойно по-висока цена от 11,19 лв. Въпреки подменените продукти крайната цена на 16-те най-евтини продукта се покачва в продължение на месец. Така в началото тя е била 33,43 лв., а сега е 34,66 лв.

Данни на националната статистика показват, че през последните два месеца цените на храните се увеличават. Министерството на икономиката твърди, че „при някои от храните, включени в инициативата, през последната седмица се отчита до 40% по-ниска цена. Такъв е примерът с олиото, ориза и портокалите. При сиренето и кашкавала, включени в инициативата, намалението стига до 22%".

Справка в сайта на НСИ показва друго. Действително цените на олиото и ориза са намалели през декември. Намалението обаче не е 40%, 1,3 на 100. Докато кашкавалът е поевтинял с 0,2%, сиренето е поскъпнало с 1,2 на 100.

Още: "Достъпно за вас" от утре в магазините

Държавната комисия по стоковите борси и тържища не потвърждава данните за големи намаления до 40%. Според статистиката на ведомството през седмицата 11-15.12 са поевтинели портокалите. Но не с 40%, а с 1,3 на 100. Цената им през тази седмица е 2,23 лв. за килограм на едро. И тъй като твърденията на министерството са за един месец, а не за седмица, от БНТ провериха каква е цената от 13-17 ноември – 2,73 лв. Едномесечното намаление е 22 на 100, а не 40%. Подобна е ситуацията и за други продукти.

Нормално функциониращ пазар? 

Според Владимир Иванов - председател на Държавната комисия по стокови борси и тържища - имаме нормално функциониращ пазар. Освен това, казва той пред БНТ, без нашите изисквания като потребители към пазара няма как да очакваме да няма лоши практики. Важно е колективно съзнание за наказване на тези практики.

На въпроса защо в "потребителската кошница" има продукти не от първа необходимост, Владимир Иванов каза, че хранителните вериги "могат да вкарат по избор повече от тези 16 задължителни храни". "Могат да вкарат и двеста продукта, ако желаят, тъй като мярката е доброволна и е на свободно договаряне. Игри на добра воля. Това не е репресия за упражняване на влияние върху пазара, а упражнявано въздействие, за да може да се направи по-добър сблъсък между търсене и предлагане", казва Иванов.

"Мярката "Достъпно за вас" не показва равнища, не е мярка за борба с инфлацията, а е мярка да достави определена кошница на възможно най-ниски цени, формирани по пазарен начин", заяви председателят на Държавната комисия по стокови борси и тържища.

Според него борбата с инфлацията може да се води със структурни мерки в дългосрочен аспект. Мярката има за цел репутационният риск да усили конкурентното равнище и на добра воля да се достави продукт, формиран на свободно пазарно взаимодействие на възможно най-ниска пазарна цена.

Още: Защо с една минимална заплата купуваме 7 потребителски кошници, а във Франция цели 27?

Иванов изтъкна, че сме конкурентноспособни с европейските и съседните страни. Според него потребителската култура е много важна – нещо може и да е позволено като хранителен продукт, но ние трябва да преценим какво да ядем.

Мнение на потребителите

Управител на хранителен магазин в Русе казва, че има спокойствие на пазара от Нова година насам. Цените на месо, мляко и яйца малко са намалели. Цените на колбасите падат също, но хлябът е на едно и също равнище. „Февруари беше тежък – големите сметки си казват думата“, казва управителят. Купувачите пък са на мнение, че всичко расте нагоре.

Снимки: iStock

Виктория Кунева
Виктория Кунева Отговорен редактор
Новините днес