Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

БНБ си изми ръцете: Оздравяване на КТБ минава през законови промени

22 октомври 2014, 17:30 часа • 27876 прочитания

След излезлия официално днес, 22 октомври, одитен доклад за КТБ, БНБ изрично уточни, че Народното събрание трябва в рамките на правомощията си „да направи възможни” чрез изменения на действащото законодателство "други решения, сред които преструктуриране и/или оздравяване на КТБ". Стана ясно и, че УС на БНБ ще внесе на 27.10.2014 г. - първия работен ден на 43-тото НС, обобщена информация за събитията и всички взети решения на БНБ по отношение на групата КТБ от 20 юни 2014 година насам.

Още: Фон дер Лайен: Няма по-свързани икономики от тези на ЕС и САЩ

Още: Красен Станчев: Тревогите на Европа от митата на Тръмп са силно преувеличени

Проблемите с КТБ, констатирани в одитния доклад, са накарали БНБ да пратят документа в Софийска градска прокуратура.

Картината на дупката

Ръководството на Корпоративна търговска банка не се е придържало към разумни и консервативни банкови практики. Това е категоричното заключение на одиторите, които четири месеца събираха информация за състоянието на КТБ под специалния надзор на квестори, назначени от БНБ.

Още: Как извънредното положение в енергетиката на САЩ се отрази върху цената на петрола?

Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили

Според анализа на информацията от регистрите на банката към 30 юни тази година и с отчитане на ефекта на „всички съществени събития” върху въпросния анализ, дупката в Корпоративна търговска банка е 4,222 млрд. лева. По отделните пера проблемите са следните:

 – към 30 юни дадените кредити на нефинансови институции и други клиенти е в размер на 5,301 млрд. лева. Към 30 септември стойността на тези заеми е 5,335 млрд. лева, а необходимата обезценка на база анализа на ценните книжа показва стойност от 4,057 млрд. лева – т.е. толкова пари са необходими, за да покрият дадените кредити.

- към 30 юни инвестициите на разположение за продажба са 30 млн. лева, към 30 септември са вече 376 млн. лева, а необходимата обезценка е 144 млн. лева – толкова трябват за покритие по това перо.

- към 30 юни ценните книжа, държани за търгуване, са на стойност 11 млн. лева, към 30 септември са вече на стойност 9 млн. лева и няма необходима обезценка.

Още: Има ли риск за доставките: Търсенето на природен газ в света се увеличава

Още: България е втора по ръст на продажбите на нови автомобили в ЕС през 2024 г.

- към 30 юни стойността на другите активи на КТБ е 353 млн. лева, към 30 септември е 141 млн. лева, а необходимата обезценка по перото е 3 млрд. лева.

- към 30 юни стойността на имотите, собственост на КТБ, е 60 млн. лева, към 30 септември е 59 млн. лева, а обезценката е 18 млн. лева – толкова трябват за покритие.

- към 30 юни инвестициите на КТБ в ТБ Виктория са 5 млн. лева, толкова са и на 30 септември и няма нужда от обезценка.

Общо всички тези пера оформят дупката от 4,222 млрд. лева. Това е сумата, необходима за покритие на обезценката по различните пера на КТБ.

Най-важният установен проблем с кредитния портфейл е, че 67 от 82 кредитополучателя, държащи 64% от кредитния портфейл на КТБ, нямат собствена оперативна дейност, нямат персонал и приходите им идват от трети лица. 64-те процента от кредитния портфейл на КТБ са в размер на 3,434 млрд. лева. Много от тези компании са холдингови и са създадени най-много 12 месеца, преди да получат заемите.

Заключенията на БНБ за дейността на КТБ

- В процеса на отпускане на кредити липсва задълбочено проучване на кредитоискателите, отсъстват пълни анализи на бизнес планове и разчети относно проектите, обосноваващи финансирането.

- Липсва контрол при учредяването и текущото наблюдение на договаряните обезпечения. Извършеният анализ показва, че значителна част от обезпеченията са с пропуски при тяхното учредяване или са несъществуващи, което ги прави нереализируеми. Коефициентът на покритие на кредитния портфейл на банката с валидни обезпечения е около 13 на сто.

- Липсва текущо наблюдение и контрол върху дейността на кредитополучателите и целевото използване на средствата от отпуснатите кредити. Допускани са множество предоговаряния на кредити, без да са налице необходимите обосновки за това.

- Документацията в кредитните досиета не е поддържана в състояние, което да позволява на банката да управлява своите вземания с цел получаване на икономическите ползи, свързани с тях.

- В дейността на банката се наблюдават необичайни за банковата система порочни бизнес практики, които са извършвани чрез сложни операции, целящи прикриване на същността на сделки и трансакции. Един от примерите за това е специфичният начин на кредитиране, опосредствано от „дружества със специална цел“, холдинги и други подобни, с цел финансиране на придобиването на активи, не отговаря на стандартните и надеждни банкови практики.

- Представяните от ръководството на банката преди нейното поставяне под специален надзор финансови и надзорни отчети пред управление „Банков надзор“ на БНБ са били недостоверни и подвеждащи.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес