Българската народна банка (БНБ) обмисля мерки за намаляване нивото на лошите кредити, коментира управителят на институцията Димитър Радев пред Ройтерс.
Още: Решено: От 1 януари цената на тока скача средно с 8,4 на сто
Финансовата система на България се стабилизира след фалита през 2014 г. на четвъртата по големина кредитна институция в страната, но лошите кредити остават предизвикателство според докладите на Международния валутен фонд и Европейската комисия.
Радев стана управител една година след затварянето на Корпоративна търговска банка (КТБ) поради измами и вътрешни злоупотреби, предизвикало най-голямата финансова криза в страната - членка на Европейския съюз, след 90-те години на миналия век.
Прегледа на качеството на активите и стрес теста, които Централната банка извърши миналата година с цел да възстанови доверието в сектора, помогнаха на банките по-добре да оценяват кредитните рискове и да ограничават лошите кредити, каза управителят в интервю за Reuters, цитирано от БГНЕС.
Още: Южен Судан планира да възобнови производството на петрол
Още: Токът за бизнеса ще е значително по-евтин на 1 януари
„Ще създадем подходящите условия за намаляване на необслужваните кредити, което банките ще трябва да направят“, заяви Радев.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: ЕС е готов за спирането на транзита на руски газ през Украйна
Още: Заради данни от Китай: Нова промяна в цената на петрола
Делът на необслужваните кредити спадна до 13.2 % в края на 2016 г. от 14.6 % в края на 2015 г. До края на март делът се понижи още до 12.6 %. Но това все още е доста над средното ниво за ЕС от около 5.5 %.
Централната банка прогнозира икономически растеж за тази година от 3.0 процента, но според Радев прогнозата може да се коригира нагоре следващия месец при повишено вътрешно търсене и износ.
Той заяви, че Централната банка подкрепя усилията на България за приемане на еврото след влизането на страната в ЕС преди 10 години. България, чийто лев е фиксиран към еврото при режим на паричен съвет, все още не е определила дата за присъединяване.
Още: "По бюджета ще ги познаем": Димитър Манолов ще следи нова сглобка ли ще приема бюджета
Още: След спиране на доставките от "Газпром": Молдова се готви да национализира "Молдовагаз"
Макар че България отговаря на повечето формални критерии за присъединяване по линия на поддържането на стабилни публични финанси, западни дипломати и банкери са на мнение, че е необходимо тя да приведе в по-голямо съответствие икономиката и жизнения си стандарт спрямо по-богатите си партньори от ЕС, преди да кандидатства.
„Централната банка изпълнява своя мандат, което се изразява в поддържане на ценова стабилност и стабилност на паричния съвет. Без тази стабилност останалите стъпки (към еврозоната) не биха били особено продуктивни“, посочи Радев.