Българската народна банка (БНБ) се съветва с Европейската централна банка как да следи дружествата, които отпускат "бързи" кредити до 400 лева. Централната банка се интересувала и дали може да сложи таван върху лихвите за тези заеми. Това казва пред в. "Преса" депутатът от левицата Румен Гечев, предаде БГНЕС.
Още: Лоши новини за икономиката на Германия: Доклад на Бундесбанк
Още: ЕК ще обяви скоро мерки за намаляване цените на енергията
В момента дружествата за кредитиране не се регулират от БНБ и по закон те подлежат само на регистрация в нея. Единственото изискване е да имат минимален внесен капитал – 250 000 лева, и да подават тримесечни финансови отчети за нуждите на статистиката.
Депутатите предвиждат небанковите дружества да бъдат по-строго регулирани. За целта те смятат, че те трябва да ги лицензират, като минималният капитал трябва да бъде увеличен на 5 милиона лева.
"Няма да оставим компаниите да работят както досега и да имат оплаквания. Ще съгласуваме всички идеи с всички компетентни органи, преди да внесем предложенията", уточни председателят на бюджетната комисия Йордан Цонев.
Още: Фон дер Лайен: Няма по-свързани икономики от тези на ЕС и САЩ
Още: Красен Станчев: Тревогите на Европа от митата на Тръмп са силно преувеличени
Негови колеги обаче обясниха, че централната банка не иска да лицензира фирмите и смята, че тази дейност може да се осъществява от Комисията по финансов надзор. Затова е било изпратено и запитване към ЕЦБ. Сред съветите, които искаме, е и как да регулираме тавана на лихвите.
Имало два варианта - да се сложи максимален процент или да се запише в закона, че ставката не може да надвишава два пъти средната пазарна лихва.
Още: Как извънредното положение в енергетиката на САЩ се отрази върху цената на петрола?
Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили
"БНБ няма практика да обявява публично кореспонденцията с българските или европейските институции. Когато имаме какво да кажем, ще го съобщим ясно и открито", коментира нейният говорител Александър Урумов.