Близо 3800 самолета на ден или около милион на година насочват ръководителите на полети в българското въздушно пространство. Това стана ясно на практически семинар, посветен на спецификите на авиационната индустрията и нейното медийно отразяване. Домакин на събитието бе Държавното предприятие "Ръководство на въздушното движение“ (ДП РВД – BULATSA), а форумът е организиран в партньорство с avioforum.com.
Още: Цената на петрола е на ниво, невиждано от два месеца
Още: Минималната заплата – две засега, зависи какво работиш
Самолети
Обучението бе разделено в четири тематични панела. В първия панел авиационният журналист и професионален пилот Александър Богоявленски разясни някои понятия от авиационната терминология и направи общ преглед на авиационната индустрия.
Той посочи, че близо 85% от пътническите самолети в света са на гигантите "Еърбъс" и "Боинг", но в бъдеще се очаква ръст на китайските производители. По думите му един от проблемите в бранша е, че в момента няма свободни самолети, нито за купуване, нито за лизинг.
Богоявленски съобщи, че Летище София се развива успешно и е един от водещите центрове в Европа за ремонт, поддръжка и обслужване на самолети, като на територията му има 4-5 големи компании от този сегмент.
Още: Bruegel: Русия е вторият най-голям доставчик на газ за ЕС през 2024 г.
Летище
Във втория дискусионен панел Александър Колев и Венцислав Николов от Летище София обясниха понятия и дейности, свързани с летищната инфраструктура и сигурност. Бяха засегнати теми като зони на отговорност и контрол на летищата, съпътстващи дейности по обслужване на самолетите, хендлинг компании и техните права и отговорности.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Финландските власти ще претърсят кораба, прекъснал кабел в Балтийско море
Още: Енергийният министър отговори защо АЕЦ "Козлодуй" работи с намалена мощност
Николов съобщи, че на Летище София вече има чисто ново оборудване за сканиране на бордната карта, предстои и закупуване на още машини, с които проверките на аеропорта ще станат още по-бързи.
Колев от своя стана посочи, че различните служби на летището са като едно голямо семейство и трябва всички да работят в синхрон, за да няма забавяния или закъснения. Той подчерта, че аеропортът разполага с най-съвременна техника като нови електрически пилотни коли, снегорини, пожарна и медицинска служба.
Още: Швейцарска кантора ще помага: Не сме плащали шест месеца такси на "Боташ"
Ръководители на полети
Ръководителят на полети Камен Йорданов от BULATSA очерта каква е дейността на ръководството на въздушното движение, какви са видовете въздушно пространство и планиране на използването му. В третия панел той разясни и теми като нива и зони за контрол, летищни слотове и принципи на планиране на трафика, влияние на метеорологията и метеорологичните явления върху трафика.
Той съобщи, че на петте международни летища у нас като ръководители на полети работят общо 350 човека, като целта им е безопасно и експедитивно преминаване на самолетите през българското въздушно пространство. По думите му всяка година те се нуждаят от близо 20 нови попълнения в екипа.
Планиране на полети
Светозар Танев, оперативен мениджър, посочи какви са процедурите и оперативните дейности в гражданското въздухоплаване, как се планират полетите, какви са основите на въздушното право и най-важните регулации в зоната на Агенцията за авиационна безопасност на Европейския съюз (ЕАСА). По думите му в натоварения самолетен трафик в Европа България е една от малкото страни, които не допускат забавяния на т. нар. слотове- времето, което самолетът прекарва на дадено летище.