Общо 194 са подадените заявления за 23-те свободни позиции за търговски представители в Службите по търговско-икономически въпроси (СТИВ) на България в 21 държави по света, съобщиха от Министерството на икономиката и индустрията. Сред кандидатите има и българи, живеещи в чужбина, предимно наши сънародници от европейските страни, сочат обобщените данни след изтичане на крайния срок за подаване на документите.
Още: Лоши новини за икономиката на Германия: Доклад на Бундесбанк
Още: ЕК ще обяви скоро мерки за намаляване цените на енергията
Конкурсите се провеждат в три направления - "Европейски страни", "Страни от ОНД " и "Азия, Африка, Америка и Австралия". Кандидатите са основно икономисти, има такива, които са възпитаници на българските висши училища, но не липсват и завършили в чужбина.
Още: Министерството на икономиката и индустрията обяви конкурси за търговски представители в 23 държави
Днес стартира дейността на работната комисия, която извършва последваща процедура по проверка на подадените документи за това дали кандидатите отговарят на първоначално обявените изисквания, съобщи зам.-министърът на икономиката и индустрията Николай Павлов. Заложените условия за участие в процедурата са висше образование – магистър, свободно владеене на общоприетия език на държавата, за която се кандидатства, както и задължително владеене на английски език. Сред критериите са и дигитална компетентност, трудов или служебен стаж от минимум 6 години и доказан опит в областта на външноикономическите и търговските отношения.
Още: Фон дер Лайен: Няма по-свързани икономики от тези на ЕС и САЩ
Още: Красен Станчев: Тревогите на Европа от митата на Тръмп са силно преувеличени
Изисквания към кандидатите
Към кандидатите са заложени и специфични изисквания като познания за икономическото развитие на дадената държава, както и за двустранните отношения на страната ни с нея. Нужни са и познания върху нормативната уредба и върху международните задължения на Република България, свързани със спецификата на работата в СТИВ.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Как извънредното положение в енергетиката на САЩ се отрази върху цената на петрола?
Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили
Кандидатите, които бъдат допуснати до следващия етап от процедурата, ще трябва да представят анализ на съществуващите двустранни външноикономически и търговски отношения на Република България с държавата, за която се кандидатства. От тях ще се очаква и да акцентират върху потенциалните възможности за развитие, инвестиции и търговия през следващите 4 години.
Последният етап ще е събеседване, в което ще се включат всички членове на обновената конкурсна комисия по подбора. За първи път в нея се осигурява участие на представители на Министерството на външните работи, на национално представените работодателски организации, на експерти от научните среди, на образователните институции и на неправителствените организации.
Очакванията са новите търговски представители да бъдат излъчени в първите месеци на 2024 г. , коментира още заместник-министър Павлов.
Още: Икономическите нагласи в Германия се влошиха неочаквано рязко
Още: Държавата да купи рафинерията в Бургас: Писмо на икономисти и енергетици
Още: Нови правила за работа на търговските ни аташета