Между 7 и 10 на сто е годишно ръстът на туристите и на приходите от балнеотуризма и спа туризма у нас, показват данните на Българския съюз по балнеология. В момента целогодишната заетост на спа хотелите е 50%, като те се запълват изцяло само през почивните дни и по празниците.
Някои от българските хотели вече работят с чуждестранни здравни каси и пенсионни фондове, които покриват почивките и възстановителните процедури на клиентите си. Успешното договаряне с по-голям брой здравни каси ще увеличи броят на туристите, използващи този вид услуга, и ще запълни по-успешно хотелите през седмицата, посочват хотелиери. В началото на идната седмица за първи път сраната ни ще бъде домакин на годишния конгрес "Европейска спа асоциация", което събитие се очаква да стимулира чувствително развитието на този продукт у нас, предаде БНР.
Очаква се 17 губернатори от Русия, където интересът към спа услугите става все по-силен, да се срещнат с кметове и мениджъри на български хотели, за да обсъдят възможностите за балнео и уелнес програми. Български хотелиери ще се срещнат с експерти от частни здравни каси от европейски страни за съвместни проекти.
Седем хотела са сертифицирани у нас от Европейската асоциация по спа. За подобряването на качеството на този вид туризъм у нас е важно оказаната безвъзмездна експертна помощ от организацията. Европейските изисквания за предлагането на този вид продукт да залегнат в българското законодателство, посочи заместник-министърът на туризма Иво Маринов
"Двама експерти бяха в България и основната рамка на бъдеща наредба за сертифициране на този вид обекти е готова. Въпросът е сега да разработим и детайлите, за да може да стане един добър нормативен документ, който да не утежнява работата на бизнеса, а просто да сложи една добра регулация, която да бъде в интерес на всички. Този вид продукт е целогодишен и се развива добре у нас, показва устойчиво развитие", заяви той.