Броят на общините в България е твърде голям за размерите на държавата и има нужда да бъде направена нова регионализация.
Още: Фон дер Лайен: Няма по-свързани икономики от тези на ЕС и САЩ
Още: Красен Станчев: Тревогите на Европа от митата на Тръмп са силно преувеличени
Това заяви Добрин Иванов, изпълнителен директор на Асоциацията на индустриалния капитал в България. По негови думи това административно деление е много отлагано през годините и трябва да бъде направено, тъй като голяма част от общините не отговарят на условията, за да бъдат общини и не успяват да извършват задълженията си.
"Част от общините не могат да извършват елементарни административни услуги за населението и бизнеса, защото нямат капацитет. Трябва да се направи едно ново административно деление и мащабна административна реформа, с която да бъдат окрупнени общините и да бъде намален броят им. По наши изчисления броят на общините трябва да бъде около 150-160", отбеляза Иванов.
Още: Работодателска организация с предупреждение: Икономическата обстановка се влошава
Още: Как извънредното положение в енергетиката на САЩ се отрази върху цената на петрола?
Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили
По-отговорни, по-компетентни и по-малко корумпирани кметове е надеждата на бизнеса.
"Надяваме се кандидатите за кметове, кандидатствайки за тези отговорни позиции, да са си дали сметка каква точно е работата на една община, какви са отговорностите и правомощията, и да започнат ударно да изпълняват обещанията, които са давали по време на изборната кампания", каза Иванов пред Bulgaria ON AIR.
Още: Икономическите нагласи в Германия се влошиха неочаквано рязко
Още: Държавата да купи рафинерията в Бургас: Писмо на икономисти и енергетици
По негови думи е важно да се осъществява добър диалог между местната власт и бизнеса и споделя, че по време на предишни мандати не е имало достатъчно пряко взаимодействие и пряка работа между Столична община и бизнес организациите.
Иванов смята, че столицата се нуждае от по-добра инфраструктура, по-добър обществен транспорт и по-качествени учебни и детски заведения.
Още: Има ли риск за доставките: Търсенето на природен газ в света се увеличава
Още: България е втора по ръст на продажбите на нови автомобили в ЕС през 2024 г.
Още: Повече децентрализация, по-малко корупция: Говори Габор Петери от Съвета на Европа
"София е най-големият град, работят най-много хора, произвеждат най-много БВП в страната, така че е много важен град и бизнесът иска той да бъде управляван разумно и да се развива в правилната посока", добави Иванов.