Служебното финансово министерство не подкрепя законопроекта на ГЕРБ относно цената на горивата, по-известен като мярка за отстъпка от 1 лв. от цената на бензина и дизела. Това става ясно от становище на министерството до парламентарната комисия по енергетика.
Още: Фон дер Лайен: Няма по-свързани икономики от тези на ЕС и САЩ
Още: Красен Станчев: Тревогите на Европа от митата на Тръмп са силно преувеличени
Защо министерството е против? На първо място, според него предложението на ГЕРБ е форма на държавна помощ, а това не се допуска от Европейския съюз или се допуска в изключителни случаи. Освен това, дори според Конституцията може да се търси противоконституционност, защото даващи на държавата пари заради свръхпечалби са само субекти, които обработват руски петрол. В България това е само "Лукойл Нефтохим" – призна и го и настоящият служебен икономически министър Никола Стоянов.
Интересното е, че финансовото министерство казва официално, след като и служебният финансов министър Росица Велкова вече го каза, че ЕК вече пита за помощта от 25 стотинки и проверява дали не е непозволена държавна помощ. Аналогично е и предложението на ГЕРБ за мярка за борба с високите цени на горивата, констатира министерството.
Какво ще стане, ако цената на руския петрол "Уралс" и тази на европейския сорт "Брент" се изравни, ако войната в Украйна спре и отново само пазарни, а не и други фактори определят цените, питат от министерството. И отговарят – като се взема свръхпечалба, реализирана само заради "Уралс", ще има неравнопоставеност.
Още: Как извънредното положение в енергетиката на САЩ се отрази върху цената на петрола?
Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили
Освен това – ГЕРБ предлага вноската т.е. това, което ще дава „Лукойл Нефтохим”, да се изчислява на база разлики в цените на различни видове петрол и какво количество произведени от руския петрол горива и продукти се потребява на нашия пазар, изнася се в ЕС или извън ЕС. Това ще създаде неяснота и правна несигурност, казва министерството.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Икономическите нагласи в Германия се влошиха неочаквано рязко
Още: Държавата да купи рафинерията в Бургас: Писмо на икономисти и енергетици
Поставя се и въпросът дали след като част от вноската ще е заради изнесени за трети страни горива и продукти от руски петрол, ЕК няма да счете това за вносно мито. Ако го стори, 75% от приходите от такава вноска отиват в общия бюджет на ЕС – т.е. колко пари ще останат да се ползват за компенсация на високи цени за българските граждани, фирми и въобще потребителите на горива в България, предупреждава финансовото министерство.
ОЩЕ: Енергийна комисия отложи предложението на ГЕРБ за намаляване на бензина с 1 лв.