Икономически проблеми и етикет "всичко е поскъпнало" - това намира в "традиционната" руска преса дългогодишният кореспондент на BBC в Русия Стив Розенбърг, който е следвал висше образование още по времето, когато СССР съществуваше, макар и в края на историята на "социалистическия съюз". Първият пример - заглавната страница на "Московский Комсомолец" и заглавието: "Ценова треска", противно на уверенията на руския диктатор Владимир Путин в края на 2024 година как руската икономика си е добре: "Заплатите са по-високи": Путин с оправдание за скъпите храни в Русия (ВИДЕО)
Специално в "Московский комсомолец" акцентът е върху инфлацията в Русия и как през 2025 година тя щяла да е "истинско предизвикателство". Сега вече, още през януари, инфлацията "уверено преодоля границата от 10%", пише в материала. Констатацията - всичко поскъпва. Има и таблица с данни кое как поскъпва и с колко в рамките на година назад, става въпрос за хранителни продукти. От показаното личи, че данните са на Росстат и реално няма нищо от изброените храни, което да е поскъпнало с по-малко от 20%. Рекордьорът са картофите - 90% по-скъпи за 12 месеца.
Друг акцент с поскъпването - депутатски призив да се намали печалбата за прекупвачите. Тоест, по-малка разлика между цените на производителя и на търговеца, който взема продуктите от производителя и ги продава на крайния клиент. Не може да е над 100%, гласи призивът. Като опозиция, икономическа гледа точка - това само ще доведе до недостиг, като по съветско време.
Още: Reuters: Ножът за руската икономика върви към кокала, Путин се страхува все повече
In today’s Russian papers: “everything [in Russia] keeps jumping in price”. Plus, claims of censorship in a Siberian theatre. #ReadingRussia pic.twitter.com/Ru3DTDocti
— Steve Rosenberg (@BBCSteveR) February 5, 2025
Не само икономика
"Независимая газета" обръща внимание на цензурата в Русия. Вече е стигнала до театъра - забранена е руска пиеса, сатира, защото темата е за даден подкуп на държавен служител. История от XIX-ти век - явно през XXI век е неудобна за режима на руския диктатор Владимир Путин. Пиесата е спряна в Новосибирск, спекулациите са, че това е станало след "настоятелна препоръка" на руските служби.
Розенбърг обаче коментира, че дори фактът, че историята за цензурата намира място в руски вестник, все пак е окуражителен - има още място за критика към Кремъл.
Още: Надежда за Украйна: Путин съсипа Русия с кредити заради нуждата от оръжия