Депутатите приеха ветото на президента по текстовете, които предвиждаха до 10 г. затвор за нерегламентиран превоз. Автобусните превозвачи излизат на протест утре, защото от години се оплакват от нелоялната конкуренция в бранша. Те настояват нелегалните превози да бъдат инкриминирани. Оказа се обаче, че не всички в сектора искат да протестират.
Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили
Още: Икономическите нагласи в Германия се влошиха неочаквано рязко
"Утре готвим протест, защото нерегламентираният превоз на пътници е един много сериозен проблем, който датира повече от 10 години, явно и видно е, че с административни мерки това не може да бъде решено и когато се изчерпат тези възможности, следва да се прибегне към наказателна мярка, както е в други стопански отрасли". Това заяви пред БНТ Магдалена Милтенова, председател на Конфедерацията на автобусните превозвачи.
В пандемията автобусните превозвачи са изправени пред една ситуация, в която на практика няма как да оцелеят, обясни Милтенова."Не може пред всеки автобус да пътува нерегламентиран превоз на цената на билета, не може постоянно да се организират нерегламентирани превози по направленията в цялата страна, така и по международни направления и ние да очакваме държавата да ни подпомогне, няма как да се случи", категорична беше тя.
От Националното сдружение "Случаен превоз" обаче не подкрепят напълно протестите.
Още: Държавата да купи рафинерията в Бургас: Писмо на икономисти и енергетици
Още: Има ли риск за доставките: Търсенето на природен газ в света се увеличава
"По принцип ние сме съгласни с нашите колеги, нерегламентираният превоз категорично трябва да бъде отстранен от пазара, но подобно безумно нормотворчество ние не считаме, че трябва да подкрепяме и категорично се обявяваме против въвеждането на разпоредби в Наказателния кодекс, първо, по този начин - със закона за допълнение и изменение на Кодекса на търговското корабоплаване, което противоречи на всякакви юридически техники, всякаква здрава човешка логика. За да наказваме някого за нерегламентиран превоз, първо, трябва да го регламентираме този превоз, тъй като не можете да накажете някой за нещо, което не съществува", заяви Радка Мандилова, председател на Сдружението.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: България е втора по ръст на продажбите на нови автомобили в ЕС през 2024 г.
От там предлагат бранша да изготви устройващи всички страни разпоредби, които да влязат в Закона за автомобилните превози.
Магдалена Милтенова припомни, че Регламент 1071 е категоричен: превоз на пътници се извършва 9+1 места минимум. "Нашият закон е синхронизиран с европейските правила и, който е извършвал превози с 8+1 места, е в сивата икономика", категорична беше тя.
Милтенова предупреди колегите си от сдружение "Случаен превоз", че ще сезират Прокуратурата, НАП и Изпълнителна агенция "Автомобилна администрация" - за да бъдат извършени проверки на всички превозни средства, с които са извършвани тези превози.
Още: Тръмп ще обяви извънредно положение в енергетиката
Още: Накъде пое цената на петрола след първите действия на Тръмп?
Радка Мандилова обаче опонира, че "няма закон в страната и в Европа, който да забранява да се използват превозни средства 8+1": "Нито е забранено, нито е криминално.", каза тя.