„Аурубис“ започна изграждането на 10-мегаватова (MW) фотоволтаична електроцентрала до медодобивния завод в България на територията на община Златица. Това ще бъде най-големият соларен парк за собствено потребление в страната. Проектът е част от стратегическата цел на Групата „Аурубис“ за въглеродно неутрално производство, която да бъде постигната най-късно до 2050 г. Фотоволтаичният парк ще бъде изграден от ЧЕЗ ЕСКО, дружество от ЧЕЗ Груп в България.
Още: Фон дер Лайен: Няма по-свързани икономики от тези на ЕС и САЩ
Още: Красен Станчев: Тревогите на Европа от митата на Тръмп са силно преувеличени
Началото на изграждането на Соларен парк „Аурубис-1“ бе дадено на 24 юни 2021 г., Еньовден, в седмицата с най-дългите слънчеви дни през годината, на строителната площадка върху рекултивиран терен до завода на медодобивната компания. На събитието присъстваха министърът на икономиката Кирил Петков, главният изпълнителен директор на Групата „Аурубис“ Роланд Харингс, регионалният мениджър на „ЧЕЗ Груп“ за България Карел Крал, кметовете на Златица и Пирдоп инж. Стоян Генов и Ангел Геров, представители на местните власти, медиите и бизнеса.
Още: Как извънредното положение в енергетиката на САЩ се отрази върху цената на петрола?
Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили
Стоян Генов – кмет на Златица, Кирил Петков – министър на икономиката, Роланд Харингс – Главен изпълнителен директор на Групата „Аурубис“, Карел Крал – регионален мениджър на ЧЕЗ за България, Улф Геркенс – вицепрезидент Енергетика и климат на „Аурубис Груп, Ангел Геров – кмет на Пирдоп
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Икономическите нагласи в Германия се влошиха неочаквано рязко
Още: Държавата да купи рафинерията в Бургас: Писмо на икономисти и енергетици
„Соларен парк „Аурубис-1“ е важен стратегически етап за цялата Група по пътя ни към бъдеще без въглеродни емисии. Това показва и постоянният ни ангажимент към производството в България“, каза Роланд Харингс, главен изпълнителен директор на Групата „Аурубис“
„Инвестициите на „Аурубис“ в източници на чиста енергия показват тяхната отговорност към обществото и околната среда. Дейността на компанията допринася за експортния потенциал на страната ни, за по-високия стандарт на живот в региона, където е разположен заводът, за прозрачни правила и ясни взаимоотношения с местния бизнес“, заяви министърът на икономиката Кирил Петков.
Още: Има ли риск за доставките: Търсенето на природен газ в света се увеличава
Още: България е втора по ръст на продажбите на нови автомобили в ЕС през 2024 г.
Министърът на икономиката Кирил Петков и Роланд Харингс, главен изпълнителен директор на Групата „Аурубис“ монтират първия панел
Проектът предвижда инсталирането на над 20 000 фотоволтаични панела върху 104 хил. кв.м. рекултивирана площ. Централата ще покрива 2.5% от средното потребление на електроенергия на медодобивния завод, като по време на пиковите часове през деня ще задоволява до 12% от потребностите му.
„Две компании, които са лидери в своите сектори в България, дават добър пример за синергия между грижата за околната среда и инвестициите в енергийна ефективност. Високо оценяваме решението на „Аурубис България“ да ни довери този мащабен за тях и за страната проект – изграждането на най-големия фотоволтаичен парк за собствени нужди в България“, каза Карел Крал, регионален мениджър на ЧЕЗ за България.
Фотоволтаичната централа „Аурубис-1“ ще оптимизира външното потребление на ток в медодобивния завод с 11 700 MWh годишно, а за период от 15 години общото производство на възобновяема енергия ще възлезе на 170 000 MWh. Електроенергията, която ще се произвежда за една година, може да захранва 3500 домакинства или български град с население от 14 000 души.
Карел Крал, регионален мениджър на ЧЕЗ за България, се подписва върху първия монтиран панел
Благодарение на фотоволтаичната електроцентрала ще бъдат спестени 15000 тона въглеродни емисии годишно, ако електричеството се произвеждаше от въглищна централа или над 225 000 тона за планирания период на експлоатация.
Соларен парк „Аурубис-1“ е само част от стратегията на компанията за преминаването към зелена енергия. Целта на българския завод е да покрива 20% от енергийните си нужди чрез възобновяеми източници в средата на 2030 г. и 50% до 2050 г.