"Шарлатани управляват българските пътища. Тол системата обслужва частни корпоративни интереси и в този си вид тя е неспособна да достигне разчетите на Световната банка от 1 млрд. лв. годишно". Това гласи становище на Института за пътна безопасност от 6 януари 2023 г.
Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина
Още: Франция включи нов ядрен реактор за пръв път от 25 години
През лятото на 2022 г. беше разширен обхвата на тол системата, като бяха включени второкласните пътища. На пресконференция Министерството на регионалното развитие тогава обяви, че очакваните приходи за 2022 г. ще достигнат до 880 млн. лв. На база на тези разчети се взе решение винетните такси за леките автомобили да бъдат намалени с 10%.
"Това решение беше взето през лятото, когато предстояха избори. Каква е реалността към днешна дата? АПИ е събрало за 2022 г. 581 млн. лв., с 300 млн. лв. по-малко от предвиденото и след намалението на винетките такси през 2023 г. очакваните приходи за 2023 г. ще спаднат до нивата отпреди увеличаването обхвата на тол системата. През 2021 г. са събрани 453 млн. лв. от винетки такси, от тол такси и глоби", пишат от ИПБ.
От Института разпространяват до медиите и отговор от АПИ с дата 5 януари 2023 г. В него пише, че приходите от е-винетки през 2022 г. са малко над 282 млн лв., от тол такси - над 271 млн. лв., а от глоби - 27,6 млн. лв.
Още: Окончателно: ЕК не видя проблеми и нарушения в договора ни с "Боташ"
Още: МВФ одобри отпускането на 1,1 млрд. долара на Украйна
На въпрос каква е проектната готовност за основен ремонт на пътища през 2023 г. и за кои пътища от републиканската пътна мрежа се отнася тя, от АПИ отговарят, че в момента се разработва инвестиционната програма за 2023 г. "След утвърждаването ѝ ще може да се посочат пътните участъци", твърдят от Агенция "Пътна инфраструктура".
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Швейцария ще има свободен достъп до пазара на ЕС
Още: Орбан заговори за тримесечна дерогация за руски газ за Европа (ВИДЕО)
Припомняме, че вчера излезе доклад на ИПБ "Магистрали на смъртта", в който се казва, че 350 км автомагистрали у нас са високорискови.Твърди се още, че АПИ отчита ремонтни дейности пред депутатите, но всъщност не извършва всичко нужно. През 2022 г. е бил извършен основен ремонт само на 7 км пътен участък в Смолянска област.
ОЩЕ: Богдан Милчев: Пътуваме по магистрали на смъртта