Приходите от туризъм само за юни и юли месец са 1.2 млрд евро, което е ръст от около 8.1% спрямо миналата година. Това каза министърът на туризма Николина Ангелкова след работна среща с представители на туристическия бранш, професионални сдружения, експерти, на която бяха обобщени резултатите от изминалия летен сезон и беше обсъдена подготовката за лято 2019 г., предаде агенция „Фокус“.
„За първите 3 месеца от активния летен сезон имаме над 4 480 000 чуждестранни туристи, което е ръст от около 3.6%. Очакваме данните за месец септември, за можем да финализираме и отчета по отношение на активния летен туристически сезон“, уточни тя. По думите ѝ това, което се забелязва по отношение на пазарите, които ни посещават, Румъния е на първо място това лято, последвана от Германия, после Гърция и след това Русия и Турция.
„Имаме големи ръстове по отношение на Чехия, Полша, Израел. Имаме нови пазари за лятото като САЩ, Норвегия, Испания. По отношение на лятото имаме над 30 000 туристи от Испания. Успяваме и това лято да се позиционираме като една успешна и устойчива туристическа дестинация“, обясни още Ангелкова.
Тя добави, че за изминалия летен сезон са извършили над 300 проверки на морския плаж, както и че се наблюдава спад в броя на сигналите. „Миналата година бяха над 420, тази година са над 250. Това показва, че концесионерите и наемателите подобряват продукта, който предлагат и съблюдават изискванията на законодателството. Бележим и рекорден ръст в събирането на глоби. Над 600 000 лева глоби и неустойки сме наложили това лято от извършените проверки като над 350 000 от тях вече са платени“, уточни министърът на туризма.
Глобите са били налагани предимно заради по-малкия брой на спасителите, липса на специализирани помещения и липса на достъп за хора с увреждания, за наличие на търговски зони, които са били извън одобрените от министъра схеми. Ангелкова добави още, че за първи път, откакто се стопанисват и управляват морските плажове, от началото на годината досега са приключени или са в процес на приключване на 28 процедури за отдаване на морски плажове. В плана за концесиите на морските плажове е предвидено в рамките на следващите 2 години да бъдат отдадени още над 39 плажа под наем. „Намалили сме и броя на неохраняемите плажове с почти 25% от 2015 година. Тази година те са 86. Техният брой непрекъснато намалява, което означава, че има траен интерес към тази дейност”, каза още министър Ангелкова, цитирана от БГНЕС.
Тя подчерта, че значителен дял в туристическия продукт има и селския туризъм, който се предлага в 62% от територията на България.
„Нощувките, които са реализирани в тези места за настаняване с под 10 легла, са горе долу 30-40% от нощувките, които се реализират в страната. НСИ отчита само данните в местата за настаняване над 10 легла. Тоест имаме един доста по-голям ръст по отношение на реализирането на нощувки в местата за настаняване с под 10 легла“, каза още тя.
Ангелкова коментира, че продължава работата на ведомството по редица закони, които да гарантират успеха на предстоящия летен сезон. „По отношение на Закона за туризма темите които остават са свързани със статута на националните курорти, засилване на правомощията на консултативните съвети по туризъм, въвеждането на специален единен код за местата за настаняване и хранене. От законопроекта сме извели темата, свързана с туристическия инспекторат и обединението на бранша, защото изисква допълнително съгласуване", обясни Ангелкова.
Тя заяви, че е отпаднало предложението, свързано с доброволен етикет за качество, с предложение такъв да бъде издаван при желание от някои от неправителствени организации.
Стана ясно още, че до края на годината ще заработи Националната единна система за настаняване - ЕСТИ. „Няма да има никакъв компромис в това отношение. До края на годината системата ще започне да функционира. Всичко се движи в рамките на изискванията по договор. Очаквайте декември или януари да тестваме заедно демо версията на системата", заяви министърът и добави, че освен нея, ще представят и въвеждането на всички видове електронни услуги по отношение на нашите регистрационни режими. Също така е въведена и лицева идентификация, не само електронен подпис, уточни Ангелкова.
В заключение министърът на туризма разкри, че се развиване на общи туристически продукти като такива се предвиждат с Гърция, Сърбия и Турция.