Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Анализ от Москва: Борбата с инфлацията в Русия е провал, неплатените заеми растат

15 ноември 2024, 21:00 часа • 8074 прочитания

Оценките за икономическата ситуация в Русия остават отрицателни, а темпът на инфлация намалява незначително. Това е основният извод от анализ на близкия до Кремъл "Център за макроикономически анализ и краткосрочно прогнозиране".

Още: Министър Малинов ще посети ПАВЕЦ „Чаира“

Още: БХРА: Държавата за пореден път абдикира от туризма и от гражданите

В него се посочва, че макар данните да показват, че формално ситуацията в руската икономика се е подобрила донякъде, това е само привидно. Проблемът е, че факторите, довели до повишаване на икономическата активност (време на прибиране на реколтата, скокът в продажбите на автомобили преди увеличаването на таксата за рециклиране) са чисто сезонни т.е. временни, а негативните фактори са постоянни.

Отлагане на инвестиции

Като се има предвид значителното увеличение на лихвените проценти (основната лихва вече е до 21%) има не само мощни стимули за отлагане на частните инвестиции, но и такива за изтегляне на ресурс дори от осигуряване на текущия икономически оборот (наблюдава се тенденция към нарастване на неплащанията на фона на доста високи салда по фирмените сметки), се казва още в анализа. 

Още: Големите проблеми пред руската икономика и военна машина: Путин ги усеща (ОБЗОР - ВИДЕО)

Още: Виктор Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на "Лукойл" в Бургас

Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина 

Инфлацията изглежда е спряла да намалява през ноември, се посочва още в него. Индексът на потребителските цени за този месец се повишава с около 1,4%, което на годишна база е приблизително 8,8-8,85% спрямо ноември 2023 г. (през октомври: 8,54%). Причините за това ускорение вероятно са комбинация от отслабване на рублата и, колкото и да е странно, "водещият ефект" от повишаването на лихвените проценти в редица производствени вериги (плащане за лизинг и др.).

Исторически високи лихви

На 25 октомври Руската централна банка увеличи основния процент с 200 процентни пункта, до 21% годишно поради продължително повишаване на инфлационните очаквания на фона на продължаващ високоинфлационен натиск и проинфлационни ефекти от допълнителните бюджетни разходи през 2024 г. Реториката на регулатора остана твърда: банката допуска възможността за ново повишаване на основния процент на следващото заседание т.е. още от декември.

Още: Франция включи нов ядрен реактор за пръв път от 25 години

Още: Окончателно: ЕК не видя проблеми и нарушения в договора ни с "Боташ"

Така нивото на реалната лихва на фона на повишението на основната лихва достигна историческа максимална стойност от 12,5%, отбелязва анализът.

Още: МВФ одобри отпускането на 1,1 млрд. долара на Украйна

Още: Швейцария ще има свободен достъп до пазара на ЕС

Още: Убийствени лихви по ипотеки: За 20 години руснаците плащат на банките деветкратна цена на апартамента

Забавени плащания

Според проучвания на Руския съюз на индустриалците и предприемачите, делът на компаниите, изправени пред неплащания от контрагенти, рязко се е увеличил - до 37% през третото тримесечие на 2024 г. (срещу 20-22% средно през 2021-2024 г.). Това може да е следствие от спад на ликвидността поради трудния достъп до кредити и рязкото забавяне на динамиката на средствата в рубли в сметките на предприятията (до 3% спрямо същия период на миналата година, което е много по-ниско от инфлацията). Явно фирмите, които са достатъчно осигурени с пари ги пренасочват от производствен оборот по срочни депозити (стимул - високи проценти), като същевременно увеличават своя дълг към доставчиците, пише още в анализа.

Инвестиционната активност, съдейки по косвени признаци, е в застой (слаб локален спад през юли, до септември нивото се възстанови). Сегашното ниво на предлагане на инвестиционни стоки в икономика (високочестотен показател) е почти точно на средномесечното ниво за 2021 г. (99,9%). В строителството остава в застой, с лека тенденция на спад (първо тримесечие: -0,9% средно на месец, второ: +0,2%, трето: -0,1% на месец).

Реалните заплати продължиха да растат бавно (първо тримесечие: +0,8% средно на месец, второ: 0,0%, юли: +0,7%, август: +0,3%, сезонно коригирани). В анализа се отбелязва, че устойчивостта на този растеж в лицето на възникващите финансови проблеми на компаниите е под въпрос. Динамика на основните реални парични доходи на населението, като се вземе предвид нарастването на доходите от лихви по депозити, се отделя от ръста на заплатите (юли: +0,9%, август: +0,4%), посочва анализът.

Формално потреблението на населението продължава да расте бавно (първо тримесечие – 0,6%, второ – 0,7%, трето – 0,3% средно месец). "Формално" - защото единственият компонент, който скочи, бяха продажбите на нехранителни стоки стоки (трето тримесечие: +0,7% средно на месец, поради септември: +1,7%, сезонността е елиминирана), където два ситуационни фактора изглежда играят роля: реакция на очакваното влошаване на кредитните условия и скок в продажбите на автомобили преди увеличение на таксата за рециклиране.

В същото време продажбите на храни и особено на платени услуги през септември дори леко намаляват (съответно -0,2% и -0,6%), се подчертава в анализа на московския "Център за макроикономически анализ и краткосрочно прогнозиране".

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Пламен Иванов
Пламен Иванов Отговорен редактор
Новините днес