Всеки пети в страната работи нелегално. По последни данни сивият сектор в икономиката е 21,5 на сто, заяви председателят на Управителния съвет на Асоциацията на индустриалния капитал в България Васил Велев по време на форум, посветен на борбата с недекларираната заетост, предаде Труд.
Още: Питал за вода: Гръцкият посланик се срещна с министъра на екологията (СНИМКИ)
Още: Търговските вериги: Държавна намеса на пазара ще нанесе тежки вреди на потребителите
При този размер на сивата икономика и при 40 процента преразпределение на БВП през бюджета, щетата за хазната е 10 млрд. лв. по-малко приходи, обясни Велев. При намаление на сивата икономика дори само с 5 на сто, което е напълно достижима цел, изчисленията показват, че приходите в бюджета ще се увеличат с 2,5 млрд. лв., допълни председателят на АИКБ.
Според работодателите най-голямата причина за високия процент на недекларирана заетост е това, че разходите за данъци и осигуровки за един служител в страната са твърде високи. Налозите достигат 53,25 процента за трета категория труд, обясни Велев. И даде пример - за да да получи един работник нето 100 лева, предприятието трябва да плати 53 лева и 25 стотинки данъци и осигуровки.
Според него с последните законодателни действия се стига до ситуация, в която размерът на пенсиите няма да зависи от внесените осигуровки. Така повече от половината от пенсионерите ще получават еднакви пенсии, независимо от това какви осигуровки са внасяли.
Още: Дори "приятелските" страни не искат да инвестират в Русия
Още: Изненада с цените на храните в началото на годината: Последни данни
Работодателските организации са разработили общо 51 мерки, насочени към превенция и борба с недекларираната заетост, за всяка от които има конкретно предложение, насочено към компетентните институции и организации. За прецизирането на предложенията и тяхната практическа приложимост са проведени пилотни тестове в повече от 60 предприятия. В резултат на проведено обществено обсъждане на резултатите са заложени конкретни препоръки за промени в нормативни актове и в административни практики.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Десетки хиляди чужденци са получили право да работят у нас през 2024 г.
Още: ТЕЦ AES Гълъбово осигури рекордно количество електроенергия през първия месец на годината