Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

АИКБ отчете свиване на сивата икономика в България

12 юни 2017, 16:00 часа • 1412 прочитания

С близо 3% намалява сивата икономика през 2016 г. и достига ниво от 28,12% при 31,08 на сто през 2015 г. Данните са на база на композитния индекс "Икономика на светло" за 2015 г., който отчита дял от 68,92% на законния бизнес, докато през 2016 г. индексът е 71,88%. Показателят е разработен от Асоциацията на индустриалния капитал в България и бе представен на пресконференция в Асоциацията.

Още: Питал за вода: Гръцкият посланик се срещна с министъра на екологията (СНИМКИ)

Още: Търговските вериги: Държавна намеса на пазара ще нанесе тежки вреди на потребителите

В секторен план размерите на сивата икономика от последните години остават без промяна за "водещите" отрасли - строителството, туризъм, услуги, търговията на дребно, каза на пресконференция проф. д-р Стефан Петранов, създател на композитния индекс, предаде Дарик.

Според експертите от 2010 г. насам се наблюдава положителен тренд. Всички показатели на индекса – широки пари, ДДС, акцизи, и търговия се повишават, само търговията със страни извън ЕС намалява, но според Петранов, при окончателните данни през септември това може да се промени.

Петранов посочи, че изсветляването на икономиката ни би могло да е и много по-голямо, след като оценките в ЕС за дела на сивата икономика средно са между 12 и 15%.

Още: Дори "приятелските" страни не искат да инвестират в Русия

Още: Изненада с цените на храните в началото на годината: Последни данни

"Добър резултат, но не е достатъчен и трябва да се работи още, за да се стигне до средните европейски нива и България да се доближи страни като Германия, Австрия и Дания, където сивата икономика е 5-6%", допълни Петранов.

Той отбеляза, че икономиката би изсветляла още повече, ако се направят съществени реформи в секторите - правосъдие, сигурност, обществени поръчки, здравеопазване, образование,  енергетика.

Стефан Петранов посочи, че по дял на сива икономика България е съпоставима с Гърция, Румъния и Хърватия и Южна Италия.

Причини за положителните тенденции са финансовата и икономическата стабнилност, мерките за подобряването на бинзес средата и ръстът на световната икономика, пише Труд.

Още: НАП възстановява пари от данъка за ремонт вкъщи

Още: Премиерът отговори ще има ли таван на цените на стоките

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес