Храните в Германия са по-евтини, защото там ДДС е 13,5% по-нисък, а енергийните разходи у нас и там са изравнени. Това коментира в студиото на bTV млекопреработвателят Димитър Зоров.
Още: "Идват ли по-добри времена за пенсионерите": Реформа може да удвои втората пенсия
Още: Заплатите, пенсиите и бюджетът: Христина Христова с анализ на състоянието на хазната (ВИДЕО)
Според него в България производителите и преработвателите на млечни продукти са силно социално насочени, в чистия смисъл - донори. Трябва да се подпомогне животновъдството, защото то почти умира, фуражите поскъпват. А едно говедовъдство се възстановява за 5 години. Производителите поемат голяма и основна част от поскъпването. Браншът е почти в безизходица, допълни Зоров.
Между България и Германия има различна производителност на труда. При нас говорим за изключително ниско производителност на труда. Нормата за печалба в бързооборотните стоки наближава 0%. Бизнесът се декапитализира в резултата на завишени енергийни и транспортни разходи, както и от скъпите суровини, заяви и Мариана Кукушева от съюза на хлебарите и сладкарите.
И двамата са категорични, че секторите им имат нужда от държавна помощ. Единият вариант е чрез намаляване на ДДС за храните с 9%. ЕС даде право на всяка държава суверенно да реши как да процедира с този данък, каза Зоров.
Още: Украинските дронове спряха работата на най-голямата рафинерия в Южна Русия
Още: Електроразпределителните дружества ще получат стотици милиони безвъзмездна помощ