Оперативната програма "Иновации и конкурентоспособност", насочена към бизнеса в България, всъщност финансира министерства, агенции и големи инфраструктурни проекти. Това се случва за пореден път, като схемата се повтаря от първия програмен период, когато милиони левове потънаха в писане на стратегии, анализи и друга документация. Сега в рамките на няколко години ведомствата ще вземат общо 30.3 млн. лв., за да подобрят работата си, съобщи в. "Сега".
Още: Лоши новини за икономиката на Германия: Доклад на Бундесбанк
Още: ЕК ще обяви скоро мерки за намаляване цените на енергията
Така например Патентното ведомство ще получи още през март 8.8 млн. лв., за да модернизира дейността си, показа справка на в. "Сега" в годишния работен план по програмата. Парите ще бъдат похарчени за услуги, организация и управление на дейността на ведомството, оглавявано в момента от бившия председател на Комисията за защита на конкуренцията Петко Николов.
Финансова помощ ще има и за туризма. Ресорното министерство ще получи този месец 9.7 млн. лв., с които ще повиши капацитета на малките и средните предприятия в сектора. Това ще стане чрез "улесняване на достъпа до националния и международните пазари", въпреки че не е ясно точно какво стои зад това. С парите ще бъдат направени и поредните спорни пазарни проучвания, анализи, стратегии и планове, разкрива още планът за работа по програма "Иновации и конкурентоспособност". Тя обаче е само един от източниците на финансиране за подобни дейности, чийто ефект трудно може да бъде измерен. През юни средства ще получи и Агенцията за устойчиво енергийно развитие. За подобряване на работата си ведомството ще вземе 7.8 млн. лв. от програмата.
Пари са предвидени и за Българския институт по метрология - 4 млн. лв. за софтуер и модернизация на лаборатории. Отделно от това програмата предвижда други плащания в милиони по направления, които не са свързани директно с подкрепа на българския бизнес. През септември "София тех парк" ще получи 39.6 млн. лв. с цел "надграждане". Няколко месеца по-рано - през лятото, други 88 млн. лв. ще отидат за изграждането на газовата връзка между България и Сърбия, която получи финансиране и през първия програмен период на програма "Конкурентоспособност". Работата по тази връзка е зациклила от години, но управляващите се надяват да ускорят дейностите по изграждането й.
Още: Фон дер Лайен: Няма по-свързани икономики от тези на ЕС и САЩ
Още: Красен Станчев: Тревогите на Европа от митата на Тръмп са силно преувеличени