"30 години ще ни трябват достигането на 75% от средните нива на европейските икономики. Процесът може да отнеме и 13 години, но само ако има растеж, който е 2% по-висок от този в по-развитите страни. А в момента той е едва 3,6%. По този начин не може да мислим за догонване на средното европейско равнище в близките 15 г." Това обясни доц. Виктор Йоцов от Института за икономически изследвания на БАН, ръководител на екипа, изготвил Годишния доклад за икономическото развитие и политики в България. Докладът беше представен вчера, 28 май.
Още: Икономическото доверие в еврозоната се понижи до най-ниското си равнище от година
Още: Румъния започва износ на природен газ от Черно море за Германия
"Неприятното е, че изоставаме спрямо другите нови страни в ЕС, които отбелязват през миналата година по-голям растеж от нас. Лидер е Румъния със 7%”, посочи Йоцов в интервю за bTV.
Според експерта са нужни структурни политики, свързани с разпределението на ресурса по сектори и увеличаване на производствени капацитет.
"Демографската структура е изключително неблагоприятна – имаме намаляване на населението. 30-40 хиляди души губим всяка година”, предупреди Йоцов.
Още: Тръмп обмислял икономическо извънредно положение заради митата
Още: Украйна се готви да спре и транзита на руски петрол към ЕС
По темата, според редица световни институции в бъдеще човешкият капитал ще е най-ценният за развитие на дадена икономика.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: България е първа в ЕС по ръст на производствените цени
Още: Китай забрани влизането на танкери от руския "сенчест флот" в големите си пристанища
Експертът се обяви за сериозен дебат по отношение на т.нар "плосък данък". Според него той е бил въведен без допитване до обществото и експертите в период, който е бил по-благоприятен за българската икономика, като е дошъл реално в пакет с намаляването на данъчната ставка.