Държавната хазна губи постъпления от около 10 млр.лв. годишно. Тези средства, вместо да постъпят в бюджета, потъват в сивия сектор. Данните изнесоха в Хасково изпълнителният директор на Асоциацията на индустриалния капитал в България Добрин Иванов и Боян Бойчев, зам.-председател на УС на АИКБ, предаде Стандарт нюз.
Още: Цената на петрола се повлия от решение на ОПЕК+ и от митата на Тръмп
Още: Канадският премиер: Тръмп като не иска, ние ще водим света (ВИДЕО)
Според даните от социологическо проучване 32,6 % от компаниите у нас през последната година акумулират средства нерегламентирано. Изследването е направено между работодателите и наемниците в 11 от пилотните браншове, като машиностроене, електроника и електротехника, туризъм, парфюмерия и козметика, небанкови финансови институции.
36,8% от компаниите са в неформалната икономика през 2012 г., признават от бизнеса. Цифрите обаче означават спад с от 5,7 % в сравнение с 2 години назад.
Проучването показва още, че през 2012-та в сравнение с 2010 броят на хората, които работят без трудови договори, е намалял, но се е увеличила числеността на тези, което са в т.нар. фиктивни трудово-правни взаимоотношения.
Още: МВФ видя голям риск от митата на САЩ
Още: "Ударът за Европа е сериозен": Бивш зам.-външен министър с коментар за митата
Много и тежки административни изисквания при рагистрационните режими, бързи печалби чрез спестявания от невнесени данъчни и осигурителни плащания и нисък риск от наказуемост - това са част от причините, заради които бизнесът посяга към сивата икономика.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Румъния обяви мерки за защита от търговската война между Америка и Европа
Още: Мицотакис каза каква ще е ролята на Гърция срещу американските мита
През 2012 година строителството, туризма, парфюмерията и козметиката, електрониката и електротехниката са браншовете, в които най-често се работи в сивия сектор. Недостатъчни доходи, трудното намиране на високоплатена работа, слаба икономическа инфраструктура като цяло в регионите са сред основните причини, посочени от работниците като подтик да се включат в неформалния икономически сектор. Според анализаторите за сива икономика в особено големи размери у нас ще се говори още поне 10-15 години.
Редактор: Десислава Ушатова