„Ако отиде българското свиневъдство, ще ядем само вносно свинско месо, цената му ще се вдигне двойно и малко ще са хората, които ще могат да си позволят да си го сложат на масата“. Това предупреди на днешното заседание на Областната епизоотична комисия в Добрич д-р Румен Караманов - управител на свинекомплекса в добруджанското село Козлодуйци, който е най-големият в страната ни, предаде кореспондентът на Actualno.com.
Още: Задържаха група ученици за серия грабежи и побои в Добрич
Още: Съдбата на единственото кино в Каварна е крайно неясна
По данни на Караманов около 30% от родното свиневъдство вече не работи, а в Северна България са останали само три ферми. Ако държавата не може да се справи с мерките, които е поела, ще спрат парите за подпомагане, предупреди още той. Проблемът с този вирус е много сериозен и обрича свиневъдството на фалит, ако не се вземат адекватни мерки.
Още в началото на миналия месец фермата в Козлодуйци плати по 250 лева на прасе от т. нар. "задни дворове" срещу уговорката стопаните в близките три села да ги заколят и приберат месото за собствена консумация.
Още: Ще спрат ли влаковете по линията Добрич - Кардам
Още: В община Добричка ще гласуват за перките
Д-р Караманов изрази недоволството си, че държавата ще плаща по 300 лв. за дезинфекция на частните стопанства, тъй като те работят в сивия сектор, не декларират приходи, а в същото време извършват развъдна дейност и отглеждат свине майки, макар да нямат право. На практика тези пари се плащат от нашите данъци, посочи още той.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Добрич под вода: Порой и градушка заляха града (СНИМКИ)
Още: Вижте листата на ДПС - Доган за парламентарните избори на 27 октомври в 8 МИР - Добрич
По повод исканията на събирачите на трюфели, свиневъдите са съгласни да се свие периметърът на забраната за навлизане в горите. Условието е при събиране на деликатесните гъби кучетата да са регистрирани и да не се пускат свободно да плашат дивеча. Според направена от д-р Караманов проверка в Добрич има пет пункта за изкупуване на трюфели, но в нито един от тях не е деклариран и килограм изкупен трюфел. Във връзка с въведените ограничения и забрани за влизане в горите за събиране на трюфели, билки, горски плодове е постигнат компромис за определяне на 10-километрова зона около големите свиневъдни комплекси, в която няма да се допуска влизане в горските масиви.
Голям проблем остава пренасянето на свинско месо през границата ни, съобщи директорът на областната дирекция по безопасност на храните д-р Борислав Каменов. Като пример той посочи, че само за седмица на двата гранични пункта в Добричка област са иззети 158 кг свинско месо главно от румънски туристи. А в неделния ден на ГКПП – Кардам в двете посоки е имало 12 хиляди автомобила. Очакванията му са заради почивните дни в Румъния в идващите четвъртък, петък, събота и неделя отново да има наплив на туристи.
До момента са убити 103 прасета, отглеждани в района на бившето военно летище в Добрич. Предстоят проверки за още около 100 прасета в областта, но е възможно стопаните им да са ги заклали в гратисния период. Досегашните проверки на екипите показват, че животните, отглеждани в личните дворове, вече са заклани. Стопанин от село Минково първоначално не бил съгласен с наложената мярка, но днес е заклал прасето си пред екипа, каза още д-р Каменов.
Още: Вижте листата на БСП за парламентарните избори на 27 октомври в 8 МИР - Добрич
Стана ясно, че е отрицателна пробата от дивото прасе, убито в района между Дуранкулак и Ваклино.