Над 2000 подписа са събрали граждани на община Генерал Тошево против добива на природен газ в региона на Добруджа. Това става ясно от писмо, изпратено до медиите, от Инициативен комитет против добива на шистов газ.
Още: Задържаха група ученици за серия грабежи и побои в Добрич
Още: Съдбата на единственото кино в Каварна е крайно неясна
Към момента са събрани и протестни декларации от общинските съвети в Добрич, Генерал Тошево и Националната асоциация на зърнопроизводителите. Вече са започнали също така и публични обсъждания на инвестиционните намерения за търсене и добив на природен газ в общината.
Става въпрос за находище "Спасово", блок "Добрич". Проектът е на фирма "Русгеоком БГ" АД, която от 6 години прави проучване за газ в село Рогозина с два сондажа. Компанията-инвеститор възнамерява да разработи и усвои находище "Спасово" в блок "Добрич", включващо четири участъка: "Рогозина", "Чернооково", "Калина" и "Рогозина-изток".
Гражданите алармират, че сега се планира сондажите да се увеличат - само в Рогозина щяло да има 11 сондажа. Нещо повече, инвестицията вече има одобрението на РИОСВ – Варна след положителна Оценка за въздействие на околната среда (ОВОС).
Още: Ще спрат ли влаковете по линията Добрич - Кардам
Още: В община Добричка ще гласуват за перките
По думите на представители от инициативния комитет против добива на газ в момента текат обществени обсъждания в засегнатите населени места в община Генерал Тошево с участието на инвеститора, част от научния състав, който се е занимавал с подготовката на ОВОС-а, както и с граждани на общината и местната власт. Например в село Рогозина има опасения, че ще пострадат сериозно пчеларите, както и че всъщност няма да има кой знае колко нови работни места.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Добрич под вода: Порой и градушка заляха града (СНИМКИ)
Още: Вижте листата на ДПС - Доган за парламентарните избори на 27 октомври в 8 МИР - Добрич
Инвеститорът обаче твърди, че няма да има негативни последици за околната среда, ако се спазват предложенията му. Средно годишно само от "Спасово" ще бъде добиван газ, който удовлетворява 10% от годишното потребление в България (370 млн. куб. метра), а потенциалът на находището е малко под 13 млрд. куб. метра. От участък "Рогозина" ще могат да се добият общо 1,3 млрд. куб. метра. 50% от концесионното възнаграждение пък остава в съответната община, припомня инвеститорът. Освен това, от "Русгеоком БГ" АД са категорични, че няма опасност да бъдат предизвикани земетресения със сондажите заради близостта на разлома във Вранча - най-малкото защото той е на около 300 километра, а и предвид предпазните мерки - осигуряване на циментиране с пластичен цимент. Възникна и въпросът какво ще се случи с евентуален сондаж при силно земетресение, като отговорът беше, че циментираните колони могат да издържат 420 мегапаскала осево натоварване, което е "огромно натоварване".
От инициативния комитет обясняват също така, че проектът към момента е на заключителен етап, преди концесията да бъде отнесена по обратния ред към Министерството на енергетиката.
По време на обществените обсъждания, гражданите разгорещено недоволстват срещу инвестиционните намерения и питат дали са свършили всички начини, по които у нас може да се спечалят пари, за да се налага да се стига до подземните богатства. Хората не са съгласни също така с уверенията, че методът, чрез който инвеститорът има намерение да добива газ, е безопасен. Според тях евентуалната 35-годишна концесия на находището ще убие земеделието в региона.
Още: Вижте листата на БСП за парламентарните избори на 27 октомври в 8 МИР - Добрич
Actualno.com припомня, че Инициативният комитет против проучването и добива на шистов газ в България организира през 2014 г. редица протести срещу технологията "фракинг", заедно с участието на граждани от Румъния. Резултатът от недоволството бе, че България въведе мораториум върху търсенето и добива на шистов газ.
Снимка: Архив