Медицински специалисти по здравни грижи в Добрич се включиха в националния протест. Исканията на колегите си постави Елена Алексиева – медицинска сестра в ОАИЛ в многопрофилната болница. На първа позиция тя постави болницата да не е търговско дружество, а да се управлява от общината. Протестиращите настояват за почасово заплащане, особено на нощния труд. Сега за нощен труд получават 20 лв. на месец.
Сред исканията са да имат право на самостоятелна сестринска и кинезитерапевтична практика. Да се плаща допълнително възнаграждение на работещите в отделенията, които полагат интензивни грижи – спешното отделение, ОАИЛ, ОАРИЛ и КАРИЛ. Настояват и за подпомагане на квалификацията с продължаващо обучение, за да се подготвят за работа с новата техника и апаратура, която навлиза в медицината.
„Искаме преструктуриране по стандартни правила, за да има съотношение между специалистите по медицински грижи и докторите, съотношение между сестри, доктори и санитари. В момента се работи много трудно, тъй като сме изключително малко като човешки ресурс в многопрофилната болница в Добрич“, споделя Алексиева.
И тя като колегите си е работила на няколко места едновременно. Давала е дежурства в спешното отделение срещу 120 лв. допълнително към заплатата ѝ. Въпреки трудностите обаче, няма намерение да търси препитание в чужбина.
Медицинската сестра Пенка Петрова от кожно-венерическото отделение в болницата в Добрич е с 43 години трудов стаж и от две години е работещ пенсионер. „Основната ми заплата след увеличението с 50 лв. става 602 лв. Това е цинизъм, трябва да е поне 900 лв.
Протестът на медицинските специалисти беше подкрепен и от майки на деца с увреждания. Една от тях – Камелия Тодорова, сподели: „Дойдох да подкрепя здравните работници, защото работата им е много важна за обществото и те трябва да получат подкрепата ни. Трябва да сме единни, само тогава можем да постигнем нещо“.