С възстановяване на естакада и островна площадка ще опитаме да си оправим границата с Румъния при нос Шабла.
Още: Задържаха група ученици за серия грабежи и побои в Добрич
Още: Съдбата на единственото кино в Каварна е крайно неясна
Въпросното пристанищно съоръжение е от особена важност за делимитация (определяне на положението на държавната граница между съседни държави – б. р.) на морските пространства между България и Румъния. С него се определя държавната граница на България в териториалното море и пространствата на изключителната икономическа зона и континенталния шелф.
Съоръжението е построено през 70-те години на миналия век. Липсата на подходяща поддръжка и ремонти, както и въздействието на агресивната морска среда, са причинили критични нарушения на конструкцията му, се сочи в документацията по обществена поръчка на ДП „Пристанищна инфраструктура“.
Още: Ще спрат ли влаковете по линията Добрич - Кардам
Още: В община Добричка ще гласуват за перките
През 2014 г. е планирана рехабилитация съоръжението. Проведена е инженерингова процедура и е избран изпълнител, който да го направи. Сключен за 6 186 353 лв. без ДДС е договор с консорциум „Морска астакада Шабла“ с участници в него фирмите „СП Холдинг“, „Строително-предприемачески холдинг“ и „Си-Гал-Христин Николов“. Георги Георгиев е собственик на първите две фирми.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Добрич под вода: Порой и градушка заляха града (СНИМКИ)
Още: Вижте листата на ДПС - Доган за парламентарните избори на 27 октомври в 8 МИР - Добрич
Договорът обаче е предсрочно прекратен, като при обща дължина на естакадата от 415 метра са били изградени 353 метра, въпреки че срокът е бил удължен с 540 дни, заради промяна в технологията на изпълнение.
При прекратяването на договора е посочено, че той е изпълнен на 75% и са платени по него 4 600 965 лв.
Още: Вижте листата на БСП за парламентарните избори на 27 октомври в 8 МИР - Добрич
През юли месец миналата година държавното предприятие „Пристанищна инфраструктура“ стартира нова поръчка за довършване на същия обект, като прогнозната ѝ стойност е 2,5 млн. лв. без ДДС.
По-конкретно тя е за оставащите 62 метра от естакадата, за настилка и тротоари, за електромонтажни работи, отбивно съоръжение и моряшки стълби, за монтаж на парапети и оформяне на бреговата част. Разгърнатата застроена площ на терена над водата е 2532 кв. метра.
Естакадата е с обща дължина 415 метра и широчина 6 метра, като завършва с островна площадка с размери 24/18 метра.
Кандидати да изпълнят заданието са две фирми. Едната е „Строително-предприемачески холдинг“ ЕООД, която е част от консорциума, незавършил обекта. Дружеството е отстранено от участие, защото не е аргументирало според изискванията на закона третото лице, което ще я подпомага – гръцката фирма „Construction company Christopher D. Constantinidis S.A“.
За изпълнител е избрана "Хидрострой" АД на Велико Желев, предложила цена с 1,2 млн. лв. над обявената - 3 735 315 лв. без ДДС.
Решението не е протестирано пред Комисията за защита на конкуренцията и предстои да се сключи договор с нея.
Още от региона:
Знаете ли името на кой български град идва от думата "черпак"?
Катастрофа: Руски кораб с втечнен газ с щети след сблъсък при Шабла
Кметът на Шабла след намерения дрон: Армията трябва да прави чести обходи от небето
Откриха дрон на брега край Шабла, подозират, че е с бомба