"200 000 лева сме отделили за този проект. България мина през наказателна процедура и беше осъдена от Съда на ЕС, че е нарушила естествените местообитания на понто-сарматските степи и една от мерките, които трябва да бъдат предприети и са договорени с ЕК, е именно тяхното възстановяване по естествен и по антропогенен начин. Това обясни екоминистърът Нено Димов на брифинг с кмета на община Каварна Нина Ставрева, предаде БГНЕС. Димов говори във връзка с изпълнение на проект за възстановяване на въпросните степи, за които още преди две години призна, че са бомба със закъснител, но заради "зелени организации", които ги картографирали и след това сигнализирали на ЕК за нарушения - например строежи на ВЕИ паркове и голф игрища в забранени зони.
Той уточни, че мерките са договорени с ЕК още през 2017 година. На въпрос дали европейските институции също ще направят проверка по изпълнението на проекта, министър Димов обясни, че е отправил покана към тях, Дирекция "Околна среда" към ЕК е наясно с проекта и те ще решат кога да проверят изпълнението.
Нина Ставрева уточни, че терените са общинска собственост. Вече е започнало изпълнение на дейностите, а именно почистване. На четири от площадките са монтирани метеостанции, които вече работят. "Този проект е пилотен и експериментален, работим съвместно с Шуменския университет. Очаквам, че всичко ще бъде извършено коректно и в срок. Надяваме се проектът да се окаже успешен, защото, както каза министър Димов, от правилното реализиране на дейностите зависи в голяма степен приключването на наказателната процедура", каза Нина Ставрева.
По проекта ще бъде извършено демонстрационно възстановяване на увредените участъци от естественото местообитание 62C0* "Понто-сарматски степи" на общински терени чрез методологии или подходи, които се осъществяват за пръв път в България и не са прилагани досега на този тип естествено местообитание на територията на ЕС. Проектът предвижда също опазване на природно местообитанието и свързаните с него други типове тревни природни местообитания и видове в рамките на защитената зона за местообитанията BG0000573 "Комплекс Калиакра", за да се постигне и поддържа благоприятното им природозащитно състояние. Сред дейностите е и ограничаване на идентифицираните натиск и заплахи върху природното местообитание и установяване на тенденциите в него като степен на антропогенно въздействие и естествени процеси на самовъзстановяване. Заложени са и мерки за повишаване на осведомеността на местните общности и посетителите за значението на защитената зона и съхраняване и опазване на приоритетното природно местообитание. Срокът за реализация на проекта е три години.
Защитена зона за местообитанията BG0000573 „Комплекс Калиакра“ включва 2441 ха или 31,7 % от националното разпространение на местообитанието. Основната част от тази площ - 2089 ха, принадлежи към територията на Община Каварна.