Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

7 плажни зони на територията на Добричко и Варненско са без нужната техническа инфраструктура

26 септември 2017, 07:21 часа • 1600 прочитания

7 плажни зони на територията на областите Добрич и Варна са без нужната техническа инфраструктура за отвеждане и пречистване на отпадъчни води. Това сочат проведените проверки на Басейнова дирекция „Черноморски район”, съвместно с екоинспекците във Варна и Бургас в периода 1 юни - 31 август, съобщиха от пресцентъра на Басейнова дирекция „Черноморски район”.

Проверките са фокусирани към обекти, потенциални замърсители на Черно море. Контролната дейност през туристическия сезон е проведена в изпълнение на Заповед на министъра на околната среда и водите. Извършени са общо 106 проверки, от които 51 по Южното и 55 по Северното Черноморие. Предприети са мерки за привеждане на обектите в съответствие със Закона за водите. Издадени са 27 предписания, от които 25 са изпълнени в срок. Съставени са 10 акта – 5 за нерегламентирано заустване на отпадъчни води в Черно море и 5 – за нерегламентирано водовземане.

Резултатите от 45 проверки на обекти потенциални замърсители на Черно море са показали, че проверените обекти в зоните с води за къпане на Дуранкулак, Крапец, Балчик, местност Иканталъка, Плаж Аспарухово - Варна, Голям плаж в к.к. Св. св. Константин и Елена във Варна и к.к. Шкорпиловци, не отговорят на изискванията на чл. 13 от Закона за устройство на Черноморското крайбрежие, поради липса на необходимата техническа инфраструктура за отвеждане и пречистване на отпадъчни води. Уведомени са областните управители на Добрич и Варна за предприемане на действия по компетентност.

Проверени са 25 пречиствателни станции за отпадъчни води (ПСОВ), канализационни системи и мрежи по Черноморското крайбрежие. Констатирано е, че населените места без действащи ПСОВ са Дуранкулак, Крапец, местност Иканталъка, община Каварна, к.к. Шкорпиловци, Ахтопол, Варвара, Синеморец, кв. "Крайморие" - Бургас. Пречиствателните станции за отпадъчни води без изградено третично пречистване за отстраняване на биогенните елементи са ПСОВ „Шабла”, ПСОВ "к.к. Албена - село Кранево", ПСОВ "Камчия", ПСОВ "Златни пясъци", ПСОВ „Китен - Приморско“, ПСОВ “Елените” и ПСОВ „Лозенец“.

По сигнали за замърсяване на морските води Басейнова дирекция е извършила 36 проверки съвместно с Регионалните инспекции по околна среда и водите, Регионалните лаборатории към Изпълнителната агенция по околна среда в Бургас и Варна, ИА „Морска администрация“, Регионалните здравни инспекции и представители на черноморски общини. 10 от сигналите са били неоснователни.

През летния сезон са постъпили сигнали за замърсяване на плажната ивица по цялото черноморско крайбрежие от нефтопродукти. При проверките са присъствали и концесионерите на замърсените с мазут плажове. Мазутни частици са открити по цялата плажна ивица в районите на к.к. Златни пясъци, Обзор, Поморие, Равда - Несебър и на „Каваци“ при Созопол. При проверките не са установени брегови източници на замърсяване. „Морска администрация” - Бургас по сателитни снимки е констатирала предполагаемия нарушител, изхвърлил от трюмовете си отпадъчни води, съдържащи мазут, масла и горива. Замърсяването е на 81 морски мили източно от нос Емине. „Морска администрация” е предприела действия за доказване на нарушението и налагане на санкции на извършителя.

Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес