Вълнувате се от Космоса? Искате да заведете детето си на виртуална космическа разходка? Мечтаете да научите повече за звездите и планетите и да се докоснете до тях макар и с помощта на новите технологии? Ден, посветен на безкрайната Вселена, прашинки от които сме и ние, човеците, прекаран в планетариум, може да отговори на стотици въпроси и да събуди стотици нови, да плени сърцето и ума на децата и да предопредели бъдещото им развитие, да поднесе на възрастните тема за размисъл, да пречупи съзнанието им, да претвори мирогледа им. Някъде там – зад стените на планетариума – се случва магията, която ни кара трескав да търсим в кои градове в България има планетариум.
Още: 5 подаръка, които НЕ трябва да подарявате на Нова година 2025
Още: Знаете ли имената на всички елени на Дядо Коледа?
Планетариумите безспорно са едни от най-интересните места и за малки, и големи, разкриващи пред тях тайни и гледки, които не могат да бъдат видени другаде. Има ли планетаруим близо до вашия град? Ако знаете в кои градове в България има планетариум, ще може лесно да планирате пътуване до съответното място и да съчетаете кратка почивка с разглеждане на забележителности и посещение на планетариума. Едни от най-забележителните градове в България, които си струва да посетите, се гордеят със своите планетариуми.
Най-големият планетариум в света отваря врати в Шанхай на 18 юли
В кои градове в България има планетариум?
Още: Шамфъстък - как влияе на пикочната киселина и холестерола
Още: Стихотворение на деня, 23 декември, от Елин Пелин
1. Пловдив
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 5 подаръка, които да подарите за Нова година 2025 - привличат щастие и късмет
Още: Лекар: Чесън - вдига или сваля кръвна захар и подходящ ли е при диабет
Пловдив е един от отговорите на въпроса в кои градове в България има планетариум. Градът под тепетата се гордее с един от най-модерните планетариуми, помещаващи се в сградата на Природонаучния музей. Нов и действащ едва от няколко години, той предлага прожекциите преживявания, които си заслужават благодарение на огромния 8-метров купол. Любопитните прожекции, обхващащи не само Космоса, но и водните гиганти, обитавали Земята в праисторически времена. Прожекциите са ежедневни и са фиксирани в следните часове: 10:30, 12:00, 13:30, 15:00, 16:00, а цените на билетите според броя посетители и възрастта започват от изключително ниска цена – само 3 лв. Посещавайки планетариума в Пловдив може да се насладите и на експозициите в музея, в който се мещава, както и на неподправения чар на този древен град, изпълнен с култура, романтични местенца, модерно излъчване и исторически забележителности, очакващи ви буквално на всеки ъгъл.
2. Смолян
Най-големият и известен планетариум в България, за който вероятно сте чували или дори сте посещавали като дете, е този в Смолян, отворил врати през 1975 година. За деца, учащи, заинтригувани от Космоса и за всички, които не са имали възможността да се насладят на преживяване в планетариум, този в Смолян предлага над 50 различни сеанса: програми-приказки за най-малките, учебни сеанси, тематични за широката аудитория. Към планетариума има летни лагери, младежки астрономически клуб, обсерватория и се организират занимания както за ученици, така и практически семинари за студенти. Това прави планетариума в Смолян не само най-големия в България, но и най-подходящ за учебна дейност. Планетариумът се занимава и с изследователска дейност, като си сътрудничи със „Sunspot Index Data Center“ за наблюдение над слънчевите петна.
Още: Знаете ли какъв е нормалният пулс по време на сън?
Още: Пречат ли пердетата на оптималната работа на радиатора?
3. Ямбол
Преживяване, близко до реалното, постигнато благодарение на сферичното изображение с висока резолюция и триизмерния звук, с които планетариума в Ямбол посреща своите гости от 2021 година, гарантират, че пътуването до тук си заслужава всяка вложена минута. Ямбол разполага и с астрономическа обсерватория, като посещението и на двете е с предварителна заявка и може да бъде съчетано. Планетариумът в града е открит в далечната 1971 година, най-старият в страната ни е и все още е единствен за Югоизточна България. Иновациите и модернизирането му гарантират фантастично изживяване въпреки възрастта на планетариума. Освен потапяне в изживяване, близко до реалността, планетариумът предлага и десетки сеанси, подходящи за ученици, които онагледяват изучаваната теория и подпомагат усвояването на знания. Учебна метеорологична площадка, огромна колекция от минерали и експозиция от слънчеви часовници са другите впечатляващи програми на планетариума, подходящи за ученици. Планетариумът е член на най-голямата неправителствена световна организация за космически изследвания, а от 2005 г. е обявен за един от 100-те национални туристически обекта у нас.