Отглеждането на змия у дома не е кой знае колко сложна задача. Има редица нюанси, които трябва да знаете, за да може вашият домашен любимец да живее дълъг и здравословен живот. Един от най-важните аспекти в поддръжката и храненето.
Още: Знаете ли как се приспива Коледна звезда?
Още: Гулията ни носи тези 7 невероятни ползи - ето кои са те
Знаете ли с какво се хранят змиите?
Змиите са хищни животни. В природата те ловуват гризачи, птици, жаби, гущери, понякога безгръбначни и други животни. Това, което могат да хванат, за тях все е храна.
С какво да храни змия в домашни условия и сред природата?
Още: Каква е причината да не се раздига масата на Бъдни вечер?
У дома най-често срещаната плячка за повечето змии са гризачите. В тази статия не засягаме видове, чиято диета се състои от риба, жаби, гущери и други.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 5 подаръка, които НЕ трябва да подарявате на Нова година 2025
Мишки, плъхове, зайци, пъдпъдъци, пилета се считат за добри хранителни обекти за змията. Тази храна в правилните пропорции съдържа всички необходими хранителни вещества.
Размерът на предмета се избира според размера на змията - най-дебелата част на храната трябва приблизително да съвпада с най-дебелата част на змията. Понякога се използва и друг ориентир - главата трябва да е приблизително със същия размер като главата на змията.
Този списък не включва хамстери. И има две причини за това:
Още: Знаете ли имената на всички елени на Дядо Коледа?
Още: Стихотворение на деня, 23 декември, от Елин Пелин
Те са доста мазна храна - ако змията, отглеждана в домашни условия, я консумира непрекъснато, бързо ще затлъстее;
Странна космата змия е открита в Тайланд (ВИДЕО)
Хамстерите се приемат за деликатес от змиите. Ако почерпите змия с хамстер, тя може да спре да яде друга храна.
Хамстерът обаче може да бъде предложен в случаите, когато змията категорично отказва да яде в продължение на няколко месеца. Хамстерът може да възобнови интереса й към храната. И все пак, ако това не е кралски питон и апетитът е изчезнал внезапно или за дълго време, добре е да потърсите херпетолог.
ПРАВИЛО №1. На змията се дава цял хранителен обект!
Това означава, че пилешки бутчета, месо и други разчленявания не трябва да се дават! Ще попитате, защо? Защото от обикновеното месо змията не получава всички онези хранителни вещества, които се съдържат в цялото животно – в неговите органи, скелет, кожа и дори вълна.
Пъдпъдъците и пилетата се появяват в списъка на добрите и полезни храни. Полезно е да разредите диетата на змията с тях. Птиците имат малко по-различен състав на хранителните вещества, месото им е по-диетично, а перата почистват добре стените на стомаха.
Коя е най-голямата змия в света?
ПРАВИЛО №2. По-добре е змия да не се храни, отколкото да преяде!
Вече оформени змии на възраст под 1-1,5 години се хранят около 1 път седмично. Най-често веднъж на 6 дни, но и по-рядко е по-добре.
Важно:
Имайте предвид, че змиите в природата не се хранят редовно. Никой не им хвърля храна по график като в терариум. Могат да се хранят три пъти седмично, а могат и да гладуват с месеци.
Змия в терариум не се нуждае от толкова енергия, колкото змия в дивата природа. В природата тя е в постоянно движение - в търсене на храна, в търсене на подслон, в защита срещу хищници. В терариум консумацията на енергия е минимална и цялата неизразходвана потенциална енергия се превръща в мазнини.
ПРАВИЛО №3. Не хранете змията през сезона на линеене!
Линеенето е стрес за тялото на змията, както и храносмилането. Не натоварвайте домашния любимец с тези два процеса наведнъж. Ако видите, че очите на змията са замъглени, пропуснете храненето и дайте храна 2-3 дни след отделянето на кожата.
За щастие много змии не ядат, когато линеят.
Къде се крият змиите през зимата?
ПРАВИЛО-ПРЕПОРЪКА №4. Пропускайте всяко 4-то хранене!
Организирайте дни на гладуване за вашия домашен любимец. Това е добре за тялото му. Пропускането на една седмица хранене е като пропускане на хранене за вашата змия.
В заключение:
Както всеки домашен любимец, така и змиите си имат своите специфични особености - както на вида, така и на породата. Проучете внимателно и в детайли змията, която планирате да си опитомите и се водете по правилата за хранене и отглеждане!