“Жив е той, жив е! Там на Балкана,
потънал в кърви лежи и пъшка
юнак с дълбока на гърди рана,
юнак във младост и в сила мъжка.”
Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 1 април /валутен калкулатор/
Всеки българин знае, че това великолепно стихотворение на Ботев е посветено на Хаджи Димитър. А знаете ли кое е мястото “Там на Балкана”, където е издъхнал войводата.
Смъртта на Хаджи Димитър
На 6-ти срещу 7-ми юли 1868 г. обединените чети на Стефан Караджа и Хаджи Димитър, наброяващи около 130 души, преминават река Дунав край село Вардим, близо до устието на Янтра. След 12-дневен преход в планината четниците се срежават на 18-ми юли на Бузлуджа. Стефан Караджа е вече заловен, а редовната турска войска и башибозук от около 700 души разбива четата и ранява тежко Хаджи Димитър.
Знаете ли кой е Хаджи Димитър?
Още: Стихотворение на деня, 1 април, от Радой Ралин
Още: 1 април: Какъв църковен празник е утре
Лобното място на войводата
Съществуват две версии за лобното място на Хаджи Димитър. Според основната версия той умира на връх Бузлуджа, поразен от куршум. Според другата версия Хаджи Димитър е само тежко ранен на Бузлуджа и изведен от боя от свои четници. Отнесен е на връх Кадрафил, Сърнена Средна гора, близо до днешното село Свежен (тогава Аджар). Въпреки грижите на местните пастири, войводата умира от раните си на 10 август 1868 г.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Аспартам: Безвреден подсладител или скрит враг на здравето
Още: Психолог: 5 истини за брака, които научаваме твърде късно
За доказателство за първата версия се приемат думите на Захари Стоянов, който в “Четите в България” пише “След избиването на четата 17 отрязани глави са били занесени в Търново. В числото на тия последните се намирала главата на Хаджията, заедно с дрехите и оръжието му.“ Именно Захари Стоянов е защитник на версията, че смъртта на Хаджи Димитър е настъпила на Бузлуджа. „Колкото за гроба на бузлуджанския герой Хаджи Димитра, дали е той паднал на Бузлуджа, или в аджарската планина Кадрафил, аз се повръщам да засвидетелствам казаното вече, т.е. че не на Кадрафил, а на Бузлуджа падна той между другарите си в четвъртък на 18-и юли после пладне.“
Къде се намира къщата на Хаджи Димитър?
Връх Хаджи Димитър (Бузлуджа)
Връх Бузлуджа (1441 м) се намира в Шипченско-Тревненския дял на Средна Стара планина, на 15 км северно от град Казанлък и на 12 км източно от Шипченския проход.
От 1942 г. официалното име на върха е Хаджи Димитър, макар хората да използват името Бузлуджа.
През 1961 г. в подножието на върха е издигнат паметник на легендарния войвода, а зад него е изградена стена от 28 каменни блока с имената на всички четници и родните им места. В основите й са положени костите на загиналите. Паметникът е дело на скулптора Любен Димитров и арх. Петко Цветков.
Кой е Хаджи Димитър?
Димитър Николов Асенов е роден в Сливен (града на 100-те войводи) на 10 май 1848 г. в заможно и многодетное семейство. Бащата Никола Асенов е прочут майстор на вълнени халища. Когато е само на 2 годинки семейството му отива в Йерусалим, затова по-късно получава прозвището “хаджи”.
Димитър учи в местното гръцко училище, което напуска и едва 10-годишен започва да работи в дюкяна на баща си. След скандал с влиятелен местен чорбаджия, напуска града и става пъдар в землището на близки села. Тук се разправя с турски работници, които тероризират местното българско население. Завръща се в Сливен и се включва в борбата на местното население за църковна самостоятелност, което води до изгонване на гръцкия владика.
През 1862 г. Хаджи Димитър излиза в Балкана с чета, а 2 години по-късно става знаменосец в четата на Стоян войвода от Сливен. Целта на четата е да убие търновския гръцки владика. Преди да стигне до Търново, четата се разпада, Хаджи Димитър поема командването и повежда другарите си към Сливенския Балкан. През 1865 г. в жилището на Георги Раковски се сформира чета, в която се включва и Стефан Караджа. Четата преминава Дунава и се насочва към Котленския Балкан. Действа в района на прочутото хайдушко сборище Агликина поляна.
Още: Нумерологична прогноза според датата на раждане за 1 април 2025
Още: Обичате сирене? Ето кои видове са подходящи, ако искате да отслабнете
През пролетта на 1866 г. от Румъния преминава чета от 20 души начело с Желю войвода, Хаджи Димитър и Стефан Караджа. Стига до Сливенския Балкан и се разделя на три. Действа до есента и отново се връща в Румъния.
През пролетта на 1868 г. в Румъния се сформира четата на Хаджи Димитър и Стефан Караджа. През лятото преминава Дунава с една гемия и води първото си сражение с турска потеря от около 1000 души. Четниците се спасяват и стигат до Карапанова курия. Тук на 7-ми юли водят бой и нанасят големи загуби на противника. На 8-ми юли се включват в поредно сражение около село Вишовград, в местността Дългидол.
На 9-ти юли в Канлъдере, местност в землището на Вишовград, четата е разбита след тежко сражение. Стефан Караджа е ранен и пленен. Останалит 58 души начело с Хаджи Димитър продължават към Балкана.
Именно на Хаджи Димитър е посветен прочутият стих на Ботев
“Тоз, който падне в бой за свобода, той не умира”