Капитан Петко войвода е революционер и хайдушки войвода, чието истинско име е Петко Кирков, известен още като Петко Киряков. Целият си съзнателен живот прекарва като предводител на чети в защита на българско население в Родопите от набезите на турския поробител, както и в стремеж за свобода на българите от Беломорието. Като един от най-ярките борци за правда и за свобода на българите преклонението пред делото му продължава и днес. Десетки паметници пазят спомена за Капитан Петко войвода в редица градове и села на България, като любопитен факт е, че паметник на българския хайдутин извисява гръд и в Рим, но знаем ли подробности за живота му, къде е роден Капитан Петко войвода и защо негов паметник има и в Рим?
Къде е роден Капитан Петко войвода?
Навярно сънародниците ни, попадали на паметника на войводата в Рим, са се питали в България ли е роден, или извън пределите ѝ, щом има негов паметник точно в Рим. Къде е роден Капитан Петко войвода? Хайдутинът е роден в село Доганхисар в Беломорска Тракия, когато то е било българско селище. Появява се на бял свят през декември 1844 година в многолюдното семейството на Груда и Кирко. Хайдутин и защитник на онеправданите става с цел отмъщение за убийството на братята си от турците. Малобройната му чета бързо става легендарна, тъй като съумява да нанесе жестоки удари по врага и да отмъсти за турските набези и убийства, въпреки малката си численост.
Разберете произхода и значението на думата хайдутин
Още: 5 подаръка, които НЕ трябва да подарявате на Нова година 2025
Още: Знаете ли имената на всички елени на Дядо Коледа?
Капитан Петко войвода е привлечен от Гърция през 1864 година, за да участва в за борбата на гърците срещу Турция. По-късно от Атина заминава за Италия, откъдето именно идва и българската следа в тази страна. Това обяснява и паметника, издигнат в Рим, в памет на българския войвода.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Стихотворение на деня, 23 декември, от Елин Пелин
Още: Шамфъстък - как влияе на пикочната киселина и холестерола
Войводата се завръща в България през 1869 г., като завръщането му е свързано със събиране на чета и пътуване по море към българския беломорски бряг. Множество са успехите на четата и помощта, която получават поробените българи от нея. Същата през 1873 година се кръщава „Първа българска родопска дружина“ и става въстаническа, като успехите ѝ, въпреки малобройния брой на четници в сравнение с врага, следват един след друг, както преди, така и по време на Руско-турската освободителна война, по време на която четата на Капитан Петко войвода се бие за освобождението на Родопите, като са отбранявани главно Чепеларе, Широка лъка и съседните села. Четата е разпусната след Освобождението през юни 1879 година, а войводата получава Орден за храброст „Георгиевски кръст“ от император Александър II.
Капитан Петко войвода почива през 1900 година от онкологично заболяване, но паметта за него и славните му дела остават живи и днес.
Кои са имената на хайдутите, които всеки българин трябва да знае?
Още: 5 подаръка, които да подарите за Нова година 2025 - привличат щастие и късмет
Още: Лекар: Чесън - вдига или сваля кръвна захар и подходящ ли е при диабет
Българската следа в Рим и паметникът на Капитан Петко войвода в града
Освен къде е роден Капитан Петко войвода любопитен е и въпросът защо негов паметник се издига в Рим. Както разбрахте, войводата се насочва от Атина към Италия, където се среща с Джузепе Гарибалди, отсяда в дома му и помага на италианците. В известното Критско въстание, което е италианско, участва именно и четата на Капитан Петко войвода, съставена от 220 италианци и 67 българи, известна там като „гарибалдийска дружина“. Успехите на тази чета и на войводата водят до благодарността на италианците към него, които издигат паметника му в Рим. Така и днес, посещавайки този великолепен град, може да почувствате гордост от българската следа в Италия и да се поклоните на българския войвода, пожънал стотици победи над врага и отдал живота си за правда и свобода.