Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Знаете ли колко точно са Олимпийските богове?

14 юли 2024, 16:13 часа

Олимпийските богове често ни се представят от различни гледни точки. От една страна, те олицетворяват съвършенството и красотата, а от друга - техните спорове и изневери наподобяват сюжет на сапунен сериал. Днес ще се опитам да ви представя точния брой на олимпийските богове и причините, поради които той се е променял през годините.

Колко точно са Олимпийските богове

Общият брой достига 14. В началото са били 10, но никога не са надвишавали 12. Ето кои са постоянните Олимпийски богове:

1.Зевс

Разбира се, не можем да пропуснем Зевс - върховният бог, който управлява всички останали. С течение на вековете той се е трансформирал от тираничен образ в по-положителен и справедлив лидер, опитвайки се да следва определени правила.

2.Хера

Хера е съпругата на Зевс. Тя е негова сестра и е върховната богиня сред олимпийците. Въпреки че заема високо място в пантеона, нейният образ не винаги е представен в положителна светлина. Тя участва в заговор срещу Зевс, а ревността ѝ спрямо върховния бог е била винаги водеща нейна характеристика.

3.Посейдон

Богът на океаните и моретата е смятан за втория по сила след Зевс. В един момент той дори опитва да оспори върховенството на Зевс, но безуспешно. Въпреки това, неговият образ е представен в сравнително положителна светлина.

4.Арес

Богът на войната. Споровете продължават дали е син на Зевс или единствено на Хера, която забременяла след докосване на вълшебно цвете. Зевс не го харесва заради неговата кръвожадност и дори го заплашва, че ще го изпрати в Подземното царство.

5.Хермес

Това е пратеникът на боговете и особено на баща си Зевс. Той е покровител на крадците, търговците и пътешествениците. Неговата хитрост често успява да надделее над много по-силни от него богове.

6.Хефест

Богът ковач се отличава с добър и благ характер, за разлика от повечето други богове на Олимп. Той не изпитва радост, когато му се налага да прикове приятеля си Прометей за скала, тъй като това е наказание, наложено от Зевс.

7.Афродита

Богинята на любовта всъщност притежава дарбата да предизвиква силни чувства на страст, които често прерастват в любов. Интересен факт за нея е, че единствено Атина, Хера и Артемида остават неподвластни на нейните сили.

8.Атина

Богинята на мъдростта е голямата любимка на Зевс, който почти винаги застава на нейна страна в споровете с другите богове. Тя често съюзява силите си с Хера в различни интриги и планове. В битките с Арес, тя неизменно излиза победителка, за негово голямо огорчение.

9.Аполон

Богът на изкуствата, пророчествата и медицината е Аполон - сложен и многопластов образ в митологията. Той се отличава с гордост и свободолюбие, не обича да се подчинява на никого, което често му създава проблеми. Въпреки това, заедно с Атина, е сред най-надарените богове по отношение на знания и умения.

10.Артемида

Сестра на Аполон и богиня на лова, Артемида е защитница на живота на земята. Тя споделя много от характеристиките на брат си – смела, независима и със силна страст към лова. Заедно с Аполон, Артемида жестоко отмъщава на всеки, дръзнал да се подиграе на майка им Лето.

Това са десетте основни Олимпийски богове през годините. Понякога са включвани и други божества, които сега ще ви представя:

Кои са временните Олимпийски богове

1.Хадес

Интересен факт за Хаден е, че той дълго време не е бил възприеман като част от Олимпийските богове. Причината вероятно е, че той отговарял за царството на мъртвите. Често погрешно е възприеман като бог на смъртта, но всъщност тази роля принадлежи на Танатос. Задачата на Хадес е да се грижи за душите на мъртвите и всичко свързано с тях. Той се счита за брат на Зевс и Посейдон.

2.Хестия

Тя е сестра на Зевс, Хадес, Посейдон и Хера и отговаря за благополучието на домашното огнище. Интересното е, че ръката ѝ е искана от Аполон и Посейдон, но тя моли Зевс да остане завинаги сама. В по-късните периоди, нейното място сред Олимпийските богове е заето от Дионис, следващият бог в класацията.

3.Дионис

Дионис е бог на виното, веселието и театъра. Той е син на Зевс и тиванската принцеса Семела. Хера успява да убеди Семела да накара Зевс да ѝ докаже, че е бог. Зевс се противопоставял на това, тъй като знаел, че това ще доведе до смъртта на принцесата. Въпреки това, накрая се поддал на молбите ѝ и се явил пред нея в истинската си божествена форма. Семела загинала, но след като Дионис пораства, той успява да спаси майка си от Подземното царство на Хадес.

4.Деметра

Тя е богиня на сезоните и плодородието, както и майка на Персефона — съпругата на Хадес. Когато Хадес отвлича дъщеря ѝ, Деметра изпада в дълбока скръб, причинявайки глад на земята. В отговор на това, Зевс позволява на Персефона да прекара по шест месеца всяка година с майка си на земята. През това време всичко зрее и цъфти, а хората се радват. Когато Персефона се връща при съпруга си Хадес, настъпват есента и зимата, носейки със себе си студ и глад.

Христина Христова
Христина Христова Отговорен редактор
Новините днес