За Бесарабия се говори като за „обетованата земя” на българските изгнаници в едни от най-трудните изпитания и години от историята ни. Днес Бесарабия е част от Украйна и Молдова и обхваща земите, които се простират между реките Дунав, Прут, Днестър и Черно море.
Още: Думите са енергия: Никога не говорете лошо за себе си, дори на шега. Умът ни не прави разлика
Още: Бърза домакинска помощ: Ето как да почистим и най-загорелите тенджери
Първите българи се заселват в Бесарабия още през Средновековието, бягайки от размириците в Османската империя. Лично Александър I – руски император – разрешава с изричен указ на българите да се заселят в пустинните земи на Бесарабия. Те получават и друга помощ – освобождаване от данъци, докато стъпят на краката си, кредит за закупуване на животни – добитък и земя за обработване безвъзмездно. Българите създават своите градове, села, семейства и изграждат от нулата отново живота си. Най-много преселници има през 18 и 19 век, като причината за това е Руско-турската война, от която се опитват да избягат. Друга значима причина за голямото преселение на българите от страната ни в Бесарабия е кърджалийството в Османската империя. През 1830 година след т.нар. Одрински мир се наблюдава поредното голямо преселване на българи към Бесарабия. Точно преди Великден около 160 000 българи тръгват с кервани към Бесарабия от Айтос, за да пристигнат след повече от месец там, без да знаят реално къде отиват. Каква е числеността им през вековете и колко са бесарабските българи днес ще разберете от статията.
Бесарабските българи днес – численост
Първите преселници са избрали земите на Бесарабия още по време на Средновековието. Голямо преселение обаче се наблюдава значително по-късно – в края на 18 и началото на 19 век. Основно се заселвали в Буджак, където и днес е концентрирана основната част от бесарабските българи. Буджак се наричала територията, която после приела името Бесарабия.
Още: Знаете ли кога настъпва китайската нова година?
Още: Как да подсилим изтощената коса след боядисване?
Днес Украйна и Молдова според официалните данни са населявани от около 230 000 бесарабски българи, а от 1812 година до края на миналия век преселниците от България в Бесарабия наброявали почти половин милион – около 400 000 души. Сред бесарабските българи има редица известни и преуспели личности – певици, историци, политици, генерали, дипломати, художници и дори министър-председател. Бесарабските българи говорят език, който е съхранил както старобългарски думи, така и диалектни форми и който прилича на съвременния български език.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Бесарабските българи днес в Молдова
Бесарабските българи в Молдова днес населяват редица градове и села, включително столицата, но са най-многобройни в южните райони. Над 65% от бесарабските българи в Молдова населяват Тараклийския район. В град Таралия, разположен в района, има функциониращо училище, в което се преподава български и молдовски. Годината на основаване на висше учебно заведение за българите в Молдова е 2004-та. Това учебно заведение, носещо името Тараклийски държавен университет, е съфинансирано от страната ни.
Бесарабските българи днес в Украйна
Още: Колко видове минзухари се срещат в нашата страна
Най-много бесарабски българи днес населяват Украйна, като техният брой е около 140 000 и са заселени главно в Болградския район. Значително българско население ще откриете и в други райони – Тарутински, Арцизки, Саратски, Измаилски, както и в Одеса. В Одеса през 2007 г. е създадена организацията, носеща името „Конгрес на българите в Украйна“, която имала за цел защита на правата на бесарабските българи.