Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Знаете ли колко кости има в човешкото тяло?

29 януари 2024, 17:44 часа

Въпреки часовете по биология и анатомия в училище, въпреки повишения интерес към тялото ни, тъканите, органите, функциите им и как да се справим с хроничните болести, да осъществим превенция и промоция на здравето и да предпазим себе си и хората, които обичаме, от заболявания, въпреки достъпността на информацията по различни здравословни теми на клик разстояние, има въпроси, на които повечето от нас не знаят отговора. Такъв е въпросът колко кости има в човешкото тяло. 

Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 2 февруари /валутен калкулатор/

Още: Турска лира - лев. Колко струва една турска лира към един български лев днес, 2 февруари /валутен калкулатор/

Колко кости има в човешкото тяло?

Костите съставляват скелета на човека. Зрял индивид има 206 кости, намиращи се буквално навсякъде в тялото – крайниците, главата, ребрата и дори гръбначният стълб имат своята костна структура, чието здраве е от значение за подвижността, качеството на живот и общото здравословно състояние на хората.

Любопитен факт е, че противно на очакването бебетата да имат по-малко кости, тъй като размерите им са по-малки, то новородените са с около 300 кости, част от които се срастват по време на растежа, за да се редуцират до броя кости на възрастен човек.

Още: Сретение Господне 2025 - кога се пада, традиции и обичаи

Още: Стихотворение на деня, 2 февруари, от Христо Смирненски

Какво да правим, за да имаме здрави кости?

Как са разпределени костите в човешкото тяло?

  • Черепът на човека има 74 кости, 8 от които са в мозъчния дял, а 67 – в лицевия. Тук следва да имате предвид, че може да откриете кости на неочаквани места – като подезичната кост например, както и че всички зъби се броят за кости. Към костите на главата и шията освен костите на черепа спадат и тези на средното ухо. Общият брой кости на главата и шията е 81.
  • Туловището има 49 кости, почти по равно разпределени между гръдния кош и гръбначния стълб.
  • Горен крайник или ръката има около 90 кости, като изключително любопитен е фактът, че значителна част от тях – цели 58 се намират на съвсем малко разстояние – от китката до върховете на пръстите.
  • Подобно е и разпределението на костите на долните крайници, където повечето кости се намират на ходилото – цели 56.

Костите в човешкото тяло – същност и функции

Здравето на костите е от ключово значение. Костните проблеми като например остеопорозата водят до затруднено придвижване и намалена двигателна активност, болка, скованост и намаляват качеството на живота. Грижата за тези 206 кости е грижа за цялостното здраве. А как да се погрижим за костите си?

Още: Голям църковен празник иде на 2 февруари, спазват се редица традиции и обичаи

Още: Домашното пържено кюфте - как да се получи сочно, с коричка, месен сок и апетитен аромат

За да си отговорим на този въпрос следва не само да знаем колко кости има в човешкото тяло, но и от какво са изградени те и какви са функциите им. Костите са изградени от съединителна тъкан, калций и специализирани костни клетки. Повечето кости съдържат и костен мозък, където се произвеждат кръвни клетки. Костите заедно с мускулите и ставите формират мускулно-скелетна система, на която дължим подвижността си. Проблемите с костите намаляват подвижността и изискват своевременна диагностика и лечение.

Костите в човешкото тяло – как да ги съхраним здрави?

За здравето на костите от съществено значение са балансираният хранителен режим с осигурен прием на всички важни за костите витамини и минерали и недопускане на дефицити, умерена физическа активност, правилните нива на различни хормони и своевременно лечение за заболявания, оказващи отрицателно въздействие върху костите.

Какви храни трябва да ядете за здрави кости?

Костите боледуват от редица заболявания, част от които са и животозастрашаващи, а не само влияещи негативно на качеството на живота чрез намаляване на подвижността. Сред болестите са:

  • фрактури – счупване,
  • остеопороза – загубата на костна плътност, от която страдат предимно възрастните хора и най-вече жените след менопауза,
  • остеомиелит – инфекция на костта,
  • остеит – възпалителни процеси в костите,
  • фиброзна дисплазия – необичаен растеж или подуване,
  • рахит – затруднено или невъзможно развитие на костите, причинено от дефицит на витамин Д,
  • множествен миелом – рак на плазмените клетки в костния мозък,
  • рак на костите – може да бъде първичен или попаднал в костите поради разсейки, които са резултат на онкологично заболяване в друг орган като рак на гърдата при дамите.

Дългият и плашещ списък от костни заболявания, който далеч не е изчерпателен, прави въпроса от какво се нуждаят костите, за да бъдат здрави, от ключово значение. Костите се нуждаят от балансирано меню, от прием на препоръчителните дневни дози витамини и минерали, от поддържане на адекватни нива на калция и витамин Д в кръвта, от най-добрите източници на витамин С, който е крайно необходим, тъй като стимулира производството на клетки, образуващи костите, от силови тренировки с тежести, съобразени с индивидуалните пол, възраст, възможности и здравословно състояние, които тренировки насърчават образуването на нови кости, от точната консумация на протеини – нито прекомерна, за да не извлече калция от костите, нито недостатъчна, за да не навреди на здравето им, от омега-3 мастни киселини, колаген, магнезий и цинк.

Статията има само информативен характер. Посъветвайте се с вашия лекар относно здравето на костите ви и дневния режим, който да го подпомагате.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Валентина Атанасова
Валентина Атанасова Отговорен редактор
Новините днес