Най-голямата река в Азия е Яндзъ, която е с дължина 6380 км.
Още: Каква е разликата между пчелен прашец и прополис
Още: Индийско орехче - 10 невероятни ползи от неговата консумация
Яндзъ пресича Китай. Наричат я люлка на китайската нация, огнище и дом на древната китайска култура. Характеризира се с пълноводно течение, огромна дължина и необикновена красота. Яндзъ е символът на китайската нация. Яндзъ е най-дългата река в Азия.
Яндзъ носи различни имена в различните й части. Основният източник на Яндзъ се нарича Тотохе (Улан Мурен). Участъкът от извора до Batanhekou се нарича Tongtianhe (Murui-Us, Ji-Chu), дължината е 1188 км.
Участъкът от Batanghekou до Yibin се нарича Jinshajiang, реката пресича границата на Тибет и Съчуан и минава покрай планинската верига Hengduanshan. Дължината й тук е 2308 км. Започвайки от Yibin, където Minjiang се влива в реката, тя се нарича Changjiang. В участъка от Иджън до Янджоу реката се нарича Яндзъ.
Още: Знаете ли тези малко известни обичаи на Бъдни вечер
Още: Физалис - какви са ползите на екзотичния плод
Знаете ли през кои държави минава река Дунав?
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Знаете ли как мандарините се отразяват върху работата на черния дроб?
В зависимост от различни хидроложки и геоложки характеристики Яндзъ обикновено се разделя на три части. Горното течение се счита за част от източника до Ичанг на провинция Хубей, дължината му е 4512 км, от Ичанг до Хукоу на провинция Дзянси е средното течение, дължината му е 938 км, от Хукоу до устието на Яндзъ - долното течение.
Дължина - 850 км. Средният годишен отток на Яндзъ е 1000 млрд. куб. м. Яндзъ съставлява една трета от общия отток на Китай. Този обем е четири пъти по-голям от оттока на най-голямата река в Европа - Волга. Релефът в долината на Яндзъ е разнообразен: плата и планински райони заемат 65,6%, хълмове - 24%, равнини и низини - 10,4%.
Яндзъ е най-голямата река в Китай. Общата й дължина е 6380 км. Площта, заета от долината му, е 1,8 милиона квадратни километра. Произходът на Яндзъ е от склоновете на планината Басудан-Ула, главният връх на планинската верига Танггла в Цинхай-Тибетското плато. Протичайки през 11 провинции, градове и автономни региони, реката се влива в Източнокитайско море. Заема една пета от територията на Китай.
Още: Как супер лесно да приготвим любимите аспержи
Още: Наистина ли кейлът е по-полезен от класическото зеле
Басейнът на Яндзъ е известен с огромната си територия и древна история. На двата бряга са най-известните градове и исторически паметници на Китай. Сред тях са Шанхай, Ухан, Чунцин, Чънду, Нанкин, Суджоу, Кунмин и др.