Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Знаете ли кой град е станал столица на България при цар Симеон?

16 октомври 2022, 16:00 часа

Отговор на този въпрос дава Йоан Екзарх в своя “Шестоднев” от 10-ти век:

Още: 7 неща от хладилника, които трябва да изхвърлите още сега

Още: Как завесите ви да изглеждат като нови – лесни стъпки за перфектен резултат

“Симеон…създаде велики градове по морето, и великият град ПРЕСЛАВ той създаде, и там, в него прие царството… и ПРЕСЛАВ ГРАД той гради и създаде в 28 години…”

От Плиска към Преслав

Плиска е столица на България през целия езически период - от хан Аспарух до княз Владимир Расате. В края на своето управление княз Борис се оттегля в манастир, а на престола идва първородният му син Владимир Расате. Новият владетел прави опити да възстанови езичеството в България и да разруши създадените нови християнски храмове. Разгневен от това, старият Борис излиза от манастира, сваля сина си от престола и свиква общонароден български събор през 893 г.

Още: Надхитрите сезонните болести с тези основни продукти – имате ги у дома

Още: Думите са енергия: Никога не говорете лошо за себе си, дори на шега. Умът ни не прави разлика

Вярно ли е ,че Боян Мага е бил син на цар Симеон?

На този събор се обявяват някои значими промени в държавата:

* издигане на престола на третия син на Борис - Симеон
* обявяване на славянския език за официален в богослужението и държавната канцелария
* преместване на столицата от Плиска в Преслав.

Преслав става столица на България по време на управлението на цар Симеон.

Древен Преслав

Още: Как да подсилим изтощената коса след боядисване?

Още: Кои билки се смята, че помагат за брадавици?

Всъщност градът съществува още преди да стане столица. Земите около Преслав са населявани от славянски племена още от края на 6-ти век. При създаването на новата държава, тук се изгражда укрепен стан с цел охрана на източните старопланински проходи в случай на нападение на византийците от Черно море. Историци откриват надписи от времето на хан Крум, които свидетелстват, че в аула (укрепения стан) на Преслав е била настанена добре въоръжена военна част. 

Вярно ли е, че България е била на три морета при цар Симеон?

Новата столица

Целта на преместване на столицата е създаване на нов християнски и културен център, с което страната завинаги да скъса с езичеството. Новата столица е построена по модел на Плиска с вътрешен и външен град. За разлика от Плиска, която наподобява огромен стан, Преслав е истински архитектурен шедьовър.
Изградени са крепостни стени с бойни кули, царски дворци, християнски храмове, базилики и кръстокуполни църкви. Макар Преслав е с по-малки размери от Плиска, новият царски дворец е много по-голям. Представлява комплекс от сгради, дворове и площади. Състои се от тронна зала, царски покои, стопански и сервизни помещения.
Специалисти откриват в дворцовото строителство както византийско, така и западно влияние, напомнящо резиденцията на Карл Велики в Екс ла Шапел. Цар Симеон се е постарал да създаде условия за провеждане на християнски тържествени процесии по време на големи празници подобно на тези, типични за Константинопол.  

Златната църква

Сред всички новопостроени храмове най-впечатляваща е Златната църква, наречена така заради златния й купол. Църквата е с изключително богата вътрешна и външна украса. Църквата е с кръгъл наос (официалното място да останеш сам с Бог), с разчленен от ниши стени и централно разположен амвон, двуетажен притвор с две кули и две помещения от северната и южната страна, а на запад - открит двор с кладенец в средата. По мазилката на стените са съхранени рисунки с надписи на глаголица и кирилица. Южно и източно от храма е имало манастирски комплекс, в който са съществували ателиета за рисувана керамика и разноцветни мозайки. 

Умира цар Симеон І

Преславска рисувана керамика

Това приложно изкуство се развива по времето на Златния век като декорация на различни съдове, подови настилки, облицовка на стени, украса на колони и икони. В Преслав работят много български майстори, които създават собствен канон в художествената керамика. Сред най-забележителните произведения от този период е иконата на “Теодор Стратилат”. 

Преславска книжовна школа

Основана е още от княз Борис в Плиска. След преместване на столицата в Преслав, Симеон мести и седалището на школата в новата българска столица. Самият Симеон посвещава много време и енергия, за да вдъхнови кръг от книжовници, учители и преводачи. За кратко време в Преслав се изгражда огромна библиотека от преводни книги с религиозно и светско съдържание и оригинални творби от Йоан Екзарх, Черноризец Храбър, Константин Преславски. Школата се превръща в най-важният културен център не само в България, но и в целия славянски свят и играе огромна роля в развитието и оцеляването на българите.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Милена Зънзова
Милена Зънзова Отговорен редактор
Новините днес