Аконка̀гуа е най-високият връх в Южна Америка. Разположен е в планината Анди. Висок е 6962 m. Изграден е от андезит. Има 7 ледника, дълги до 6 km, площ – 76,6 km² Той се намира в аржентинската провинция Мендоса.
Още: Как се оказва първа помощ при гълтане на език
Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 6 януари /валутен калкулатор/
Произходът на името Аконкагуа не е точно известен. Възможен произход от Aconca Hue, означаваща „Идва от другата страна“ или „Каменен пазител“.
Аконкагуа се намира в провинциалния парк Аконкагуа в провинция Мендоса в Република Аржентина. Планината се намира изцяло в Аржентина и, за разлика от много други върхове на Андите, не се намира на международната граница с Чили.
Хималаите и Андите били причина за ледниковия период
Още: Стихотворение на деня, 6 януари, от Дамян Дамянов
Аконкагуа е най-високата точка в Андите, най-дългата планинска верига в света. Андите, започващи от северната част на Южна Америка и завършващи на върха на континента, се простират на повече от 7000 километра в тясна ивица по протежение на западния край на Южна Америка. Андите минават през седем държави - Колумбия, Венецуела, Еквадор, Перу, Боливия, Аржентина и Чили.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Всяка баба знае: Ето какви са тайните на най-пухкавата баница
Аконкагуа не е вулкан. Планината се е образувала от сблъсъка на плочата Наска и южноамериканската плоча през сравнително скорошния период на орогенезата на Андите. Плочата Наска е западно продължение на океанската кора, която в момента се движи под Южноамериканската плоча, за да образува дългата верига на Андите.
В Андите е открит считаният дотогава само за легенда Мачу Пикчу
Първото известно изкачване на Аконкагуа е по време на експедиция, водена от Едуард Фиц Джералд през лятото на 1897 г. Швейцарският алпинист Матиас Зурбриген достига върха сам на 14 януари, използвайки обичайния за днес маршрут. Няколко дни по-късно Николас Ланти и Стюарт Винс направиха второто изкачване. Това са най-високите изкачвания в света по това време.
Още: Топ 30 фрази за любовта и раздялата, които всеки разбира по трудния начин
Още: Честваме Ивановден на 7 януари: Традиции, обичаи и трапеза
Първата жена, изкачила Южната стена, е Титюн Мюние с бившия си съпруг Джон Бушар по френския маршрут 1954/Меснер през 1984 г.
През март 2008 г. Франсоа Бон прави скоростно спускане от Аконкагуа надолу по южната стена от 9000 фута за 4 минути и 50 секунди. Въздушната скорост е смесица от свободно каране на ски и скоростно летене с парапланер. По-късно Бон каза: „Паднах от небето по стените“.
Повече от 135 алпинисти са загинали на Аконкагуа, повечето поради усложнения от височинна болест, но също и поради падания, инфаркти и хипотермия. Средно 3 алпинисти умират всяка година на Аконкагуа.