В България има град, древен и вечен, скрил тайни и загадки, частички минало и паметници на културата в малките си стари улички, покрити с павета, и модерен разкош в новосъздадените квартали. Град, съхранил миналото, но с поглед в бъдещето. Град, който е сред най-старите и всяка сграда и уличка има история, неподправена и интересна. Този град е областен център, познат с културата и историята си. Град, създаден върху хълмове. Знаете ли кой е той? Кой български град е създаден върху 7 хълма? Ще ви помогнем – 7-те хълма са 7 тепета – геоложки феномен, природна забележителност и символ на града.
Още: Къде да съхранявате яйцата, за да не се развалят: Грешките, които всяка домакиня прави
Още: Велика събота е: Най-важните традиции, които трябва да спазите днес
Кой български град е създаден върху 7 хълма – 7 тепета
Вероятно се досещате, един е българският град под тепетата – Пловдив – европейска столица на културата, град не просто за посещение, а за преживяване. Тепетата на Пловдив са забележителност, до която лесно може да достигнете – пътищата са удобни и поддържани. Определено има и какво да видите – история, археологически обекти, красота, природа – всичко това ги прави и известни, и посещавани. Едва ли има човек, който да не знае кой е градът под тепетата. Когато зададем въпроса така, а не кой български град е създаден върху 7 хълма, отговорът е лесен. Но какво знаем за всеки от тях? И седем ли са хълмовете наистина? Всъщност хълмовете са 9, но 3 от тях са безвързратно погубени и разрушени, ето защо ще ви представим Пловдив като града на 6-те тепета.
10 идеи какво да правим, когато сме в Пловдив
Още: Великден 2025: Традиции, обичаи и забрани
Още: Благодатният огън в Йерусалим: История и факти за ЧУДОТО, което се случва всеки Великден
6-те хълма на Пловдив
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Апетитно домашно пържено кюфте със златна, хрупкава коричка, като да си щракнеш с пръсти
Възрастта на хълмовете е впечатляваща – 70 млн. години, а произходът им е свързан с магмени скали, дълбоко застинали в земните недра. Основният елемент, изграждащ тепетата, е сиенит, поради което са известни като сиенитни хълмове. Наличието на сиенит е допринесло за разрушаване на хълмовете, тъй като се е осъществявал добив на сиенит дълги години. Тежки са пораженията върху Младежкия хълм, където кариера е функционирала от 1907 г. до 1932 г., но поне не е разрушен. Изключително разрушени са хълмовете Лаут тепе, Марково тепе и хълмът Каменица като причината е същата – добив на сиенит. Това променя и флората, и фауната, води до свлачища и проблеми, които са трайни и нерешими, които имат своя незаличим отпечатък. Това е и причината част от хълмовете – Лаут тепе, Марково тепе и Каменица – изобщо да не ги броим, когато говорим за града под тепетата. От първоначалните 9 хълма достъпни, съхранени и запазени са 6, за които ще ви разкажем.
1. Джендем тепе
В превод от турски език името означава „далечния хълм“. Днес е известен като Младежкият хълм, тъй като след закриването на кариерата за добив на сиенит е облагороден през 1948 г. от младежки бригади. През годините е наричан с много имена, като сред най-интересните са Хълм на нимфите, заради разположеното там тракийско светилище – храм на божества като нимфите Дриади, Хълм на минзухарите и Хълм на духовете (в превод).
Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 19 април /валутен калкулатор/
През 1996 година хълмът е обявен за природна забележителност. На територията му се намират няколко растения и птици, включени в Червената книга на Република България.
2. Бунарджик
Името на този хълм идва от думата бунр, която ще рече кладенец. Днес хълмът е известен като Хълмът на Альоша, заради паметника на Альоша, който извисява гръд върху него. Това не е единственият паметник на хълма. Може да се преклоните и пред паметника на Левски, който също е приютил. По време на римляните носел странно име – Хълмът на Херкулес, чиято статуя се намирала на хълма. За кратко е носел и името Сталин. В средата на 30-те години по предложение на кмета Божидар Здравков хълмът е преименуван на Хълм на освободителите.
Посещавайки хълма може да се разходите по алея на космонавтите, изградена след като Юрий Гагарин посещава града. Също като Младежкия хълм и този е обявен за природна забележителност.
Знаете ли какво е старото име на Пловдив?
3. Сахат тепе
В превод името на хълма означава Часовников хълм и е дадено заради часовниковата кула, издигната през 16 век на върха му – една от най-старите в Източна Европа. Днес е познат като Данов хълм в чест на Христо Г. Данов, който е кметувал в Пловдив и е известен с обществените си дела и ангажираност. Паметникът на Данов е издигнат на хълма и съхранен и до днес. Хълмът е природна забележителност с отлична инфраструктура, който си заслужава да посетите.
4. Таксим тепе
Името е от арабски произход за разлика от наименованията на останалите хълмове, които са от турски произход, и означава „разпределяне“. Името му по време на Възраждането било Кесяково тепе – кръстено на родолюбеца Кесяков, чиято къща била на върха му. Това тепе заедно с Небет тепе и Джамбаз тепе формират така нареченото Трихълмие, което днес е популярно като Старинен Пловдив. На тепето може да се докоснете до редица храмове и катедрали, къщи-музеи и кътчета история, а под него е полегнал античният театър.
5. Джамбаз тепе
Хълмът на въжеиграчите – така се превежда името на това тепе. Произходът на наименованието е свързан с представленията на акробати и въжеиграчи, изнасяни в древността по стръмните му скали. И тук може да се насладите на история и култура – къщи-музеи, храмове и съхранено минало ви очакват, за да се потопите в неподправена атмосфера.
6. Небет тепе
Произходът на името се свързва с турската дума „невбет“, което ще рече „стража“. Един от най-интересните хълмове на Пловдив с богата история. Археологическият комплекс „Небет тепе“ е признат за паметник на културата от национално значение. В него са разкрити останки от първото праисторическо селище, което датира от каменно-медната епоха. Очакват ви още храмове, музеи, галерии, история и култура. Не пропускайте да ги посетите, ако пътят ви минава през Пловдив – отговора на въпроса кой български град е създаден върху 7 хълма.