“О, будители народни,
цял низ светли имена,
чисти, сяйни благородни,
вий сте наш`те знамена
нам за вечни времена…
Ботев, Левски – великани
с тях и сонм дейци безчет.
Със смъртта си по балкани
род прославиха със чест.
Нек пребъдат в слава и чест!”
Тези стихове са писани от Добри Христов, български композитор, автор на музиката и текста на Химна на будителите.
Какво означава будител?
Отговорът идва от корена на думата - човек, който “буди” другите. Будят народа да се събуди от мрака и незнанието. Будителите са писатели, книжовници, хора на словото, на революцията, на културата, църковни деятели, благодетели…Будителите са пример и вдъхновение за другите, които повеждат със своята смелост, решителност, знания, мъдрост и най-вече със своята любов към родината.
В България имаме специален ден, на който отдаваме почит към народните будители - 1 ноември.
Откога се чества Денят на народните будители?
Още: Каква е причината за разстоянието между зъбите при някои хора
Още: Стихотворение на деня, 28 декември, от Радой Ралин
За първи път 1 ноември се отбелязва като Ден на народните будители в Пловдив през 1909 г. Дотогава на тази дата се чества Денят на Свети Иван Рилски - първият българин, канонизиран за светец.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Колко време може да се яде руска салата? Това ще ви изненада!
Още: Какво трябва да изхвърлите от дома си преди Нова година, за да имате късмет през 2025
През 1922 г. Народното събрание обявява официално този ден за празник на всички “заслужили българи”. В освободена България има нужда да се почитат възрожденските писатели и революционери за тяхната смелост и решимост, с която повеждат борба за държавен суверинитет. Денят на светеца Иван Рилски не е случаен. Предложението в Народното събрание идва от правителството на Александър Стамболийска, а инициатор за определяне на този ден е на тогавашния министър на народното просвещение Стоян Омарчевски.
“Те са ни спасили и направили народ, тях трябва да почитаме, от тях само ще се научим как да се оправяме сега и утре, ако дотрябва…” пише в предложението, внесено от проф. Иван Георгов, Стилиян Чилингиров, Адриана Будевска, Елена Снежина, Станимир Станимиров, Александър Радославов, проф. Беньо Цонев, Иван Вазив, д-р Михаил Арнаудов и др. видни българи.
Още: Как трябва да се използва барбекю сос, за да превърне всяко месо във вкусотия?
Още: Как трябва да се приготвят замразени пилешки хапки, така че да се топят в устата?
Официално денят се чества от 1922 до 1945 г, когато е отменен.
След дълго прекъсване честването се възобновява през 1992 г. по идея на покойни Петър Константинов, председател на общонародно сдружение “Мати Болгария”
Кои са народните будители?
Дълъг е списъкът с имена, пред чието дело се прекланяме. Ето само малка част от тях:
Климент Охридски
Ученик на Кирил и Методий, ръкоположен за свещеник в Рим и прогонен заедно с тях от Великоморавия. Намира убежище в България, където създава кирилицата. В областта Кутмичевица подготвя хиляди ученици. Автор е на две пространни жития за Кирил и Методий, много други стихотворни творби.
Йоар Екзарх
Един от първите книжовници в България след създаване на кирилицата. Пише “Шестоднев”, в който включва части от произведения на различни византийски автори и вмъква ценни сведения за историята на българската държава по времето на цар Симеон.
Паисий Хилендарски
Монахът създава първата писана българска история с цел да събуди искрата на родолюбието на народа ни и да му вдъхне самочувствие, като му припомни славното минало.
Софроний Врачански
Българският писател и просветител се смята за родоначалник на новобългарската литература и строител на новобългарския книжовен език. Прави първия препис на знаменитата “История славянобългарска” на Паисий Хилендарски.
Васил Априлов
Създава първото новобългарско светско училище през 1835 г. в Габрово.
Петър Берон
Пише “Рибния буквар” и въвежда нов начин на преподаване, който придава европейски вид на българското образование.
Неизвестните будители
Неофит Рилски
Видният възрожденски духовник и деец е автор на редица педагогически съчинения. Въвежда взаимоучителната система, радетел е за обучение на говорим български език.
Антим I
Първият български екзарх провежда борба за независима българска църква и отхвърля каноническото подчинение на Цариградската патриаршия. Заточен е след Априлското въстание заради революционна дейност. Избран е за председател на Учредителното събрание на Първото Велико народно събрание през 1879 г. в Търново.
Христо Ботев
Един от най-големите национални герои - поет, публицист и революционер. Творчеството му достига истински връх в цялостното развитие на българската литература.
Васил Левски
Най-светлото име в българската история е това на Апостола на свободата. Идеолог и организатор на българската национална революция, основата, на която стъпват организаторите на Априлското въстание. Основател на първите революционни комитети.
Любен Каравелов
Българският писател, поет и енциклопедист участва активно и в националноосвободителното движение като член и председател на Българския революционен централен комитет в Букурещ.
и още много, много други.